W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Somalia

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Somalią zostały nawiązane w 1962 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską a Somalią nastąpiło w efekcie ogłoszenia wspólnego komunikatu w stolicach obu państw w dn. 11 lipca 1962 r.

Kompetencyjnie Somalia podlega Ambasadzie RP w Nairobi. 3 listopada 2020 r. doszło do akredytacji w Mogadiszu pierwszego od 35 lat polskiego ambasadora Jacka Bazańskiego. Po stronie somalijskiej za relacje z Polską odpowiada ambasada Somalii w Berlinie.

W 2016 i 2017 r., podczas szczytów Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, Podsekretarz Stanu w MSZ RP Joanna Wronecka dwukrotnie spotykała się z Ministrem SZ Somalii Abdisalam Omerem. W lipcu 2018 r. wiceminister SZ Andrzej Papierz uczestniczył w Somalia Partnership Forum zorganizowanym w Brukseli (z udziałem prez. Mohameda A. Mohameda).

Do ożywienia stosunków dwustronnych przyczyniła się decyzja Ministra Spraw Zagranicznych o przyznaniu nagrody pro Dignitate Humana w 2020 r. somalijskiej organizacji Elman Peace and Human Rights Centre, zasłużonej na rzecz walki z brutalnym ekstremizmem i wspierającej byłych bojowników organizacji terrorystycznych w powrocie do społeczności, dodatkowo wpisująca się w priorytety RP na forach międzynarodowych (promowanie wolności religii i  wyznania). W grudniu 2023 r. ambasador Somalii w Belgii, akredytowany na pozostałe kraje Beneluksu został przyjęty przez kierownictwo Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ RP. Omówiono perspektywy ożywienia wzajemnych relacji. Podobny charakter miało spotkanie przedstawiciela ambasady Somalii w Paryżu i zastępcy ambasadora RP marcu 2024 r. 

Współpraca ekonomiczna

Gospodarka Somalii, z uwagi na wciąż rozwijającą się strukturę administracyjno-instytucjonalną kraju, trudne warunki klimatyczne, niestabilną sytuację bezpieczeństwa oraz uzależnienie od pomocy z zewnątrz należy do najsłabiej rozwiniętych w Afryce. Jest zdominowana przez szarą strefę, opiera się przede wszystkim na hodowli bydła oraz – wobec braku systemu bankowego - działalności przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w przelewach pieniężnych i usługach telekomunikacyjnych. W Somalii występują liczne surowce mineralne, w tym m.in. rudy uranu, żelaza, manganu, cyny, gipsu oraz ropa naftowa. Eksploatację złóż uniemożliwia jednak brak funduszy, niedostatecznie rozwinięta infrastruktura drogowa i wodno-sanitarna, a także problemy wewnętrzne. Głównymi towarami eksportowymi Somalii są żywe zwierzęta, skóry i ryby, importuje się natomiast cukier, sorgo, kukurydzę i sprzęt maszynowy. W 2024 r. prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładają tempo wzrostu realnego GDP na poziomie 4%, do którego przyczynić  mają się przede wszystkim sektory: konstrukcyjny, telekomunikacyjny i usług finansowych.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) polsko-somalijski handel zagraniczny jest śladowy: w 2022 r. eksport Polski do Somalii wyniósł 4,9 mln USD, natomiast import z Somalii do Polski 1,6 mln USD.

 

Współpraca kulturalna i naukowa

Prof. Bogumił Witalis Andrzejewski (światowy autorytet w dziedzinie języków i literatury ustnej ludów zamieszkałych na obszarze Rogu Afryki) wniósł ogromny wkład w rozwój i budowanie somalijskiej kultury i literatury narodowej. Profesor, zwany przez Somalijczyków „Ojcem Kultury i Literatury Somalii”, odegrał czołową rolę w stworzeniu opartego na transkrypcji łacińskiej alfabetu języka somalijskiego. Prace trwały od 1949 r. i zostały zwieńczone uznaniem w 1972 r. pisma somalijskiego za ogólnonarodowe. Nazwisko Profesora jest znane na całym obszarze Somalii. W 1982 r. otrzymał on order rządu somalijskiego w Mogadiszu – Gwiazdę Somalii. Obserwuje się zainteresowanie podjęciem studiów w Polsce przez Somalijczyków, na zasadach odpłatnych. Współpraca naukowa nie występuje. Nie ma również polskich studentów w Somalii.

Uznawalność kształcenia

Z uwagi na niemożność uzyskania wzorów podpisów i pieczęci uprawnionych urzędników, Ambasada RP w Nairobi nie legalizuje dokumentów akademickich z Somalii. 

{"register":{"columns":[]}}