Mauritius
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Mauritiusem zostały nawiązane w 1979 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską Rzeczypospolitą Ludową oraz Republiką Kenii nastąpiło 13 grudnia 1963 r., w konsekwencji podpisania w Nairobi porozumienia w tej sprawie przez przedstawicieli obu państw. Pierwszym polskim dyplomatą akredytowanym w Kenii został w kwietniu 1964 r. Włodzimierz Dłuski, w randze chargé d’affaires ad interim. Obecnie Ambasada RP w Nairobi jest placówką regionalną, mając w swojej kompetencji terytorialnej także pięć innych państw wschodnioafrykańskich: Federalną Republikę Somalii, Republikę Ugandy, Republikę Madagaskaru, Republikę Mauritiusu oraz Republikę Seszeli.
W związku z kampanią o wybór Polski na niestałego członka RB ONZ doszło do intensyfikacji stosunków pomiędzy obydwoma krajami. Do spotkań bilateralnych na poziomie wiceministra doszło m.in. w 2016 r. na marginesie Konferencji COP 22 w Marrakeszu oraz w 2016 r. na marginesie Szczytu Państw Frankofonii. W 2018 r. do Port Louis w ramach Rejsu Niepodległości zawitał Dar Młodzieży. Podczas pobytu żaglowca w stolicy zorganizowane zostało seminarium dotyczące polskiej gospodarki morskiej.
Współpraca ekonomiczna
Ostatnie lata były dla Mauritiusu okresem stabilnego wzrostu gospodarczego – przyczyniła się do tego zarówno proeksportowa polityka rządu, jak i rosnący ruch turystyczny. Stworzenie strefy wolnego handlu, zwolnienie towarów inwestycyjnych, surowców i półproduktów z ceł importowych, ulgi podatkowe, a także dostęp do europejskiego rynku – Mauritius jest krajem stowarzyszonym z UE – zachęciły zagranicznych przedsiębiorców do lokowania na Mauritiusie swoich przedstawicielstw i inwestycji. Mauritius posiada dobrze rozwinięty sektor usług finansowych, telekomunikacyjnych i informatycznych, na którym – poza turystyką – opiera się gospodarka kraju. Wyspę charakteryzuje ponadto jeden z najwyższych w Afryce dochodów narodowych na mieszkańca brutto, znacznie przekraczający 9 tys. dolarów. Aby uniknąć stagnacji gospodarczej, miejscowe władze wprowadzają zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego, aby dostosować je do potrzeb rynkowych, dążą do zrównoważonego rozwoju wszystkich gałęzi gospodarki, a także realizują zakrojone na szeroką skalę inwestycje infrastrukturalne i telekomunikacyjne. Według danych The World Integrated Trade Solution (WITS), w 2019 r. eksportowaliśmy na Mauritius towary o łącznej wartości 18,78 mln USD, równocześnie importując dobra o wartości 5,42 mln USD, co wygenerowało dodatnie saldo handlu zagranicznego (13,36 mln USD). Wyspa importuje przede wszystkim artykuły żywnościowe – mięso, ryż i produkty mleczne, eksportuje natomiast tekstylia, cukier, herbatę, melasę, rum, kawę i tytoń.
Współpraca kulturalna
Ambasada RP w Nairobi od kilku lat bierze udział w Europejskim Festiwalu Filmowym na Mauritiusie. W 2019 r. pokazaliśmy film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”. Pianista Rafał Łuszczewski wykonał także koncert muzyki filmowej. Podczas Rejsu Niepodległości Daru Młodzieży kapitan statku oraz rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zasadzili „polskie drzewko” w ogrodzie botanicznym w Pamplemousses.
Współpraca naukowa
Pojedynczy studenci z Mauritiusu studiują w Polsce, zarówno w ramach stypendium rządu polskiego na zasadzie bez odpłatności i świadczeń stypendialnych, jak i na płatnych studiach. W 2019 r. w ramach programu Erasmus Mundus Joint Masters Degrees zakwalifkowana została jedna obywatelka Mauritiusu. Na Mauritiusie brak polskich studentów.
Uznawalność kształcenia
Mauritius jest stroną Konwencji haskiej z 5 października 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Dokumenty akademickie z Mauritiusu muszą posiadać apostille.
Linki
Strona Ministerstwa Edukacji, Zasobów Ludzkich, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych