W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mauritius

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Mauritiusem zostały nawiązane w 1979 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane na szczeblu ambasadorów 30 kwietnia 1979 r. w konsekwencji podpisania w Nairobi porozumienia w tej sprawie przez przedstawicieli obu państw. Mauritius objęty jest kompetencją terytorialną Ambasady RP w Nairobi, natomiast za relacje z Polską odpowiedzialna jest ambasada Mauritiusu w Berlinie. W Warszawie funkcjonuje Konsulat Honorowy Republiki Mauritiusu, kierowany przez p. Marka Klajdę.

W związku z kampanią o wybór Polski na niestałego członka RB ONZ doszło do intensyfikacji stosunków pomiędzy obydwoma krajami. Do spotkań bilateralnych na poziomie wiceministra doszło m.in. w 2016 r. na marginesie Konferencji COP 22 w Marrakeszu oraz w 2016 r. na marginesie Szczytu Państw Frankofonii. W 2018 r. do Port Louis w ramach Rejsu Niepodległości zawitał Dar Młodzieży. Podczas pobytu żaglowca w stolicy zorganizowane zostało seminarium dotyczące polskiej gospodarki morskiej. 

Na przełomie listopada i grudnia 2023 r. wizytę na Mauritiusie odbyła zastępczyni Szefa Placówki RP, Joanna Szymańska. Podczas spotkań na wysokim szczeblu omówiono priorytetowe zadania w zakresie dwustronnych relacji politycznych, gospodarczych, dyplomacji publicznej i  kulturalnej oraz współpracy na poziomie lokalnym w zakresie miast bliźniaczych. Natomiast w styczniu 2024 r. amb. Mirosław Gojdź złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Mauritiusu - Prithvirajsinga Roopuna. Podczas spotkania rozmawiano o pogłębieniu współpracy w sektorach: turystyki, handlu i inwestycji, współpracy parlamentarnej, współpracy konsularnej .

Polonia na Mauritiusie liczy ok. 30 osób – dominują członkowie mieszanych rodzin (często z małżeństw z maurytyjskimi absolwentami polskich uczelni), pracuje tam także kilku polskich misjonarzy.

Współpraca ekonomiczna

Ostatnie lata były dla Mauritiusu okresem stabilnego wzrostu gospodarczego – przyczyniła się do tego zarówno proeksportowa polityka rządu, jak i rosnący ruch turystyczny. Stworzenie strefy wolnego handlu, zwolnienie towarów inwestycyjnych, surowców i półproduktów z ceł importowych, ulgi podatkowe, a także dostęp do europejskiego rynku – Mauritius jest krajem stowarzyszonym z UE – zachęciły zagranicznych przedsiębiorców do lokowania na Mauritiusie swoich przedstawicielstw i inwestycji. Mauritius posiada dobrze rozwinięty sektor usług finansowych, telekomunikacyjnych i informatycznych, na którym – poza turystyką – opiera się gospodarka kraju. Wyspę charakteryzuje ponadto jeden z najwyższych w Afryce dochodów narodowych na mieszkańca brutto, znacznie przekraczający 11 tys. dolarów. Aby uniknąć stagnacji gospodarczej, miejscowe władze wprowadzają zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego, aby dostosować je do potrzeb rynkowych, dążą do zrównoważonego rozwoju wszystkich gałęzi gospodarki, a także realizują zakrojone na szeroką skalę inwestycje infrastrukturalne i telekomunikacyjne.

W ciągu ostatniej dekady Polska odnotowała ponad czterokrotny wzrost wymiany handlowej z Mauritiusem. W 2022 wartość eksportu z Polski na Mauritius wyniosła 14,7 mln USD, a z Mauritiusu do Polski 6.9 mln USD.  Główne towary eksportowane z Polski na Mauritius to maszyny, części do maszyn i pojazdów, urządzenia elektryczne, farmaceutyki, produkty spożywcze i chemikalia.

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Nairobi od kilku lat bierze udział w Europejskim Festiwalu Filmowym na Mauritiusie. W 2019 r. pokazaliśmy film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”. Pianista Rafał Łuszczewski wykonał także koncert muzyki filmowej. Podczas Rejsu Niepodległości Daru Młodzieży kapitan statku oraz rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zasadzili „polskie drzewko” w ogrodzie botanicznym w Pamplemousses.

Współpraca naukowa

Pojedynczy studenci z Mauritiusu studiują w Polsce, zarówno w ramach stypendium rządu polskiego na zasadzie bez odpłatności i świadczeń stypendialnych, jak i na płatnych studiach. W 2019 r. w ramach programu Erasmus Mundus Joint Masters Degrees zakwalifikowana została jedna obywatelka Mauritiusu. Na Mauritiusie brak polskich studentów. 

Uznawalność kształcenia

Mauritius jest stroną Konwencji haskiej z 5 października 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Dokumenty akademickie z Mauritiusu muszą posiadać apostille.

{"register":{"columns":[]}}