W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Seszele

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Seszelami zostały nawiązane w 1979 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską a Seszelami nastąpiło 12 lutego 1979 r., w wyniku ogłoszenia wspólnego komunikatu prasowego w stolicach obu państw – Warszawie i Wiktorii. Seszele pozostają w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi. W czerwcu 2006 r. powołany został Konsul Honorowy Republiki Seszeli w Polsce – Pan Wiesław Judycki, rezydujący w Gdańsku. Dotychczas ambasador Seszeli nie złożył listów uwierzytelniających
w Polsce.

W czerwcu 2006 r. powołany został Konsul Honorowy Republiki Seszeli w Polsce – pan Wiesław Judycki, rezydujący
w Gdańsku. W kwietniu 2024 r. MSZ wyraziło zgodę na podwyższenie stopnia konsula do rangi konsula honorowego generalnego. W 2016 r. Podsekretarz Stanu MSZ, Minister Joanna Wronecka spotkała się z Min. SZ Seszeli na marginesie szczytu Państw Frankofonii, zabiegając o poparcie kandydatury Polski jako niestałego członka RB ONZ. 

18 listopada 2021 r. w Dubaju została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Seszeli o komunikacji lotniczej, która została wynegocjowana przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Umowa przewiduje liberalne warunki wykonywania regularnych przewozów lotniczych, bez ograniczeń w zakresie liczby wyznaczonych przewoźników lotniczych, punktów na terytoriach stron do wykonywania operacji, częstotliwości czy typów eksploatowanych statków powietrznych. Zgodnie z postanowieniami Umowy, może być ona stosowana od dnia podpisania.

W 2023 r. podczas oficjalnej wizyty podczas wręczenia listów uwierzytelniających na ręce Wavela Ramkalawana Prezydenta Republiki Seszeli w ramach szerokich konsultacji resortowych, branżowych i instytucjonalnych ambasador RP odbył szereg rozmów wspierających współpracę międzynarodową w odniesieniu do stanu i rozwoju stosunków Polsko-Seszelskich. Następnie w lutym 2024 r. z inicjatywy Ambasady RP w Nairobi została podpisania umowa partnerska pomiędzy Grodziskiem Mazowieckiem a stolicą Seszeli – Wiktorią, która przyczyni się do rozwoju wzajemnych relacji na wielu płaszczyznach (gospodarka, handel, nauka i technologia; edukacja, kultura i turystyka).

Współpraca ekonomiczna

Podstawą gospodarki Seszeli jest turystyka, która zatrudnia około 30% czynnej zawodowo populacji i przynosi około 80% wpływów do budżetu. Przemysł, w tym przede wszystkim przemysł rybny, stanowi 14% PKB, pozostałą część dochodów państwa generuje rolnictwo. Według Banku Światowego stopa wzrostu gospodarczego Seszeli wynosi obecnie ok. 3%. Wyspy eksportują przede wszystkim ryby, wanilię, cynamon oraz koprę, importują natomiast maszyny i urządzenia, produkty naftowe i chemiczne, a także – nie mogąc zaspokoić własnych potrzeb rodzimą produkcją - artykuły spożywcze. Produkt krajowy brutto na mieszkańca, o wartości prawie 18 tys. USD, należy do największych w Afryce. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie ok. 3%, na rynku odczuwalny jest znaczny brak siły roboczej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r.  Polska eksportowała na Seszele towary o łącznej wartości 3,28 mln USD, z czego większość stanowiły produkty spożywcze (m.in. słód, mięso drobiowe, wieprzowina). Import z wysp do Polski za 2022 r. wyniósł 1,06 mln USD.

Współpraca naukowa

Brak współpracy naukowej między Polską a Seszelami. Brak obywateli polskich podejmujących studia na Seszelach.

Uznawalność kształcenia

Szeszele są stroną Konwencji haskiej z 5 października 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Dokumenty akademickie z Seszeli muszą posiadać apostille.

{"register":{"columns":[]}}