Seszele
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Seszelami zostały nawiązane w 1979 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską Rzeczypospolitą Ludową a Republiką Seszeli nastąpiło 12 lutego 1979 r., w wyniku ogłoszenia wspólnego komunikatu prasowego w stolicach obu państw – Warszawie i Victorii. Seszele pozostają w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi. W czerwcu 2006 r. powołany został Konsul Honorowy Republiki Seszeli w Polsce – Pan Wiesław Judycki, rezydujący w Gdańsku.
Dwustronne relacje polityczne są ograniczone. W 2016 r. Podsekretarz Stanu MSZ, Minister Joanna Wronecka spotkała się z Min. SZ Seszeli na marginesie szczytu Państw Frankofonii, zabiegając o poparcie kandydatury Polski jako niestałego członka RB ONZ.
Współpraca ekonomiczna
Podstawą gospodarki Seszeli jest turystyka, która zatrudnia około 30% czynnej zawodowo populacji i przynosi około 80% wpływów do budżetu. Przemysł, w tym przede wszystkim przemysł rybny, stanowi 14% PKB, pozostałą część dochodów państwa generuje rolnictwo. Według Banku Światowego wzrost gospodarczy znacznie spadł w 2020 r. do -12,9% z 1,9% w 2019 r. ze względu na znaczące zakłócenia w działalności gospodarczej, w tym niższą turystykę, która spadła o ponad 60%. Wyspy eksportują przede wszystkim ryby, wanilię, cynamon oraz koprę, importują natomiast maszyny i urządzenia, produkty naftowe i chemiczne, a także – nie mogąc zaspokoić własnych potrzeb rodzimą produkcją - artykuły spożywcze. Produkt krajowy brutto na mieszkańca, o wartości ponad 17 tys. dolarów, należy do największych w Afryce. Bezrobocie utrzymuje się na pięcioprocentowym poziomie, na rynku odczuwalny jest znaczny brak siły roboczej. Według danych The World Integrated Trade Solution (WITS), w 2019 r. Polska eksportowała na Seszele towary o łącznej wartości 3,94 mln USD. Import z wysp wyniósł zaledwie 3,22 mln USD.
Współpraca naukowa
Brak współpracy naukowej między Polską a Seszelami. Brak obywateli polskich podejmujących studia na Seszelach.
Uznawalność kształcenia
Szeszele są stroną Konwencji haskiej z 5 października 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Dokumenty akademickie z Seszeli muszą posiadać apostille.
Linki