Ambasador
Mirosław Gojdź
Ukończył filologię angielską w Wyższej Szkole Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie, politologię na Uniwersytecie Opolskim oraz studia podyplomowe: prawo i gospodarka Unii Europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, zarządzanie w hotelarstwie i turystyce w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.
W latach 1981–1989 był działaczem konspiracyjnych struktur NSZZ „Solidarność” w Zagłębiu Miedziowym, „Solidarności Walczącej” i Konfederacji Polski Niepodległej. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 był zatrzymywany i represjonowany za działalność w konspiracji. Przewodniczący Biura Informacyjnego NSZZ „Solidarność” w Atenach. W kadencji 1994–1998 był radnym Rady Miejskiej Lubina, a w kadencjach 1998–2002, 2002–2006, 2006–2010 radnym Rady Powiatu Lubińskiego. Od 1994 do 1998 był wiceprezydentem Lubina, w latach 2002–2003 wicestarostą lubińskim, a od 2007 do 2010 zastępcą Starosty Lubińskiego.
W latach 2012–2018 był Pierwszym Sekretarzem i następnie Radcą Ambasady RP w Atenach. Od 2019 był Pierwszym Radcą Ambasady RP w Nikozji. Od 2022 był Radcą-Ministrem Ambasady RP w Nikozji akredytowanym na Malcie i w Grecji. 21 marca 2023 został mianowany Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Kenii RP w Kenii, mianowanym dodatkowo Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP na Mauritiusie, Seszelach, Madagaskarze, w Ugandzie i Somalii, a także Stałym Przedstawicielem RP przy programie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Środowiska (UNEP) i Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) w Nairobi.
Został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”, Krzyżem Wolności i Solidarności „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski”, Srebrnym Krzyżem Zasługi za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikające z pracy zawodowej oraz zasługi w działalności społecznej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu oraz kilkunastoma innymi odznaczeniami.
Mirosław Gojdź został też wyróżniony, między innymi, Orłem Gospodarczym Polonii Świata w kategorii: Osobowość - nagroda przyznana przez Forum Gospodarcze Polonii Świata za szczególne zasługi w aktywizacji gospodarczej Polonii
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miros%C5%82aw_Gojd%C5%BA