W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie korpusu dyplomatycznego z polskim kandydatem na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

29.03.2023

29 marca 2023 r. odbyło się spotkanie szefów placówek Państw-Stron Konwencji o prawie morza akredytowanych w Warszawie z polskim kandydatem na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza z Konradem Marciniakiem, dyrektorem Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ.

Spotkanie korpusu dyplomatycznego z polskim kandydatem na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

Gospodarzem spotkania był szef służby zagranicznej Arkady Rzegocki, który wskazał na wszechstronną, praktyczną i teoretyczną wiedzę kandydata dotyczącą wszystkich aspektów Konwencji, a także doświadczenie zdobyte podczas pełnienia funkcji przedstawiciela i doradcy prawnego Polski we wszystkich najważniejszych procesach i instytucjach związanych z prawem morza.

W swoim wystąpieniu Konrad Marciniak podkreślił znaczenie Trybunału jako organu interpretującego prawo morza dla przyjaznych stosunków międzynarodowych. Omówił także rezultaty finałowej sesji Międzyrządowej Konferencji ds. morskiej różnorodności biologicznej poza granicami jurysdykcji państw (tzw. BBNJ), referując również swój udział w jej pracach.

 Prezentacja Konrada Marciniaka zachęciła dyplomatów do aktywnego udziału w sesji Q&A i zadania szeregu pytań dotyczących m.in.: ewentualnej aktywności orzeczniczej Trybunału wobec zmian klimatycznych, jego roli w kontekście naruszania międzynarodowego prawa morza podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz możliwym wpływie BBNJ na dalsze prace Trybunału.

 

***

 Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza z siedzibą w Hamburgu jest sądem międzynarodowym powołanym na mocy Aneksu VI do Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 r. Do kompetencji Trybunału należy m.in. rozstrzyganie sporów dotyczących stosowania lub interpretacji Konwencji. W Trybunale orzeka 21 sędziów wybieranych na 9-letnie kadencje spośród kandydatów zgłoszonych przez Państwa-Strony Konwencji w ramach grup geograficznych systemu ONZ.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}