Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z szefem belgijskiej dyplomacji Didierem Reyndersem
02.05.2019
Polsko-belgijskiej współpracy politycznej i gospodarczej oraz współdziałaniu Brukseli i Warszawy na forum Rady Bezpieczeństwa i Rady Europy poświęcona była rozmowa ministra Jacka Czaputowicza z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych i obrony Królestwa Belgii Didierem Reyndersem.
– Chciałbym podziękować za Pana osobiste zaangażowanie, dzięki któremu w styczniu bieżącego roku wspólnie otworzyliśmy wystawę „Pancerne Skrzydła” w Królewskim Muzeum Armii w Brukseli – podkreślił w czasie spotkania minister Jacek Czaputowicz odnosząc się do wydarzenia upamiętniającego Pierwszą Polską Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka, która jesienią 1944 r. wyzwoliła szereg miejscowości w belgijskiej Flandrii.
Podsumowując bardzo dobry stan relacji politycznych, których wyrazem był udział – jako gości honorowych – szefów obu dyplomacji w dorocznych naradach ambasadorów odpowiednio w Warszawie i Brukseli, ministrowie Czaputowicz i Reynders rozmawiali m.in. o przygotowaniach do planowanej na jesień br. wizyty w Belgii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Będzie ona wydarzeniem kulminacyjnym obchodów jubileuszu 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi państwami.
Szefowie polskiej i belgijskiej dyplomacji omówili także dobrze rozwijające się relacje gospodarcze i handlowe. W ostatnich latach nastąpiło przyśpieszenie napływu kapitału belgijskiego na rynek polski i zarejestrowanych jest tutaj już ponad 700 firm z udziałem kapitału belgijskiego.
Ministrowie rozmawiali też o sytuacji Polaków w Belgii. W ostatnim dwudziestoleciu Polacy stali się jedną z głównych nacji osiedlających się w tym kraju. Szacuje się, że mieszka tam obecnie ok. 150 tys. naszych rodaków.
Rozmowa poświęcona była także współpracy wojskowej, w tym udziałowi wojsk belgijskich w ćwiczeniach na terytorium Polski. Minister Reynders poinformował o utworzeniu ataszatu wojskowego w Warszawie.
Spotkanie było również dogodną okazją do przedyskutowania współpracy Polski i Belgii jako niestałych członków Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, zarówno w kontekście prac nad dokumentami Rady, jak również przygotowań do objęcia w sierpniu br. przez Polskę rotacyjnego kierownictwa RB ONZ.
Ministrowie wyrazili wolę dalszych pogłębionych konsultacji Brukseli z Warszawą na temat współpracy w ramach UE i Rady Europy.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ