Spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych Słowenii Miro Cerarem
30.04.2019
– Jestem usatysfakcjonowany dynamicznie rozwijającymi się relacjami pomiędzy naszymi państwami – powiedział minister Czaputowicz podczas dzisiejszego spotkania z szefem słoweńskiej dyplomacji.
Głównymi tematami rozmów ministrów były relacje dwustronne, aktualne zagadnienia z agendy europejskiej, współpraca regionalna, a także kwestie bezpieczeństwa, zarówno w kontekście wspólnych działań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i w kontekście globalnym. – Cieszy nas, że polsko-słoweńska współpraca na forum UE przynosi wymierne efekty – podkreślił szef polskiego MSZ. W ocenie obu ministrów, relacje dwustronne i w ramach organizacji regionalnych są bardzo dobre, a doskonałą okazją do ich umocnienia będzie kolejny Szczyt Trójmorza w czerwcu 2019 r., którego gospodarzem będzie Słowenia.
Bardzo dobrze rozwija się również współdziałanie naszych krajów w NATO, w tym wspólny udział polskich i słoweńskich żołnierzy w Wielonarodowej Grupie Batalionowej na Łotwie. – Doceniamy fakt, że szczyt w Waszyngtonie podkreślił znaczenie jedności transatlantyckiej dla wiarygodności i skuteczności NATO – podsumował minister Czaputowicz.
Polska i Słowenia aktywnie angażują się w prace w ramach Procesu Berlińskiego, wspierającego państwa regionu Bałkanów Zachodnich na drodze do UE. Polska, przewodnicząc inicjatywie w bieżącym roku, organizuje serię spotkań i wydarzeń, których kulminacją będzie lipcowy Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. – Mamy nadzieję na ścisłą współpracę między Polską a Słowenią przed szczytem Bałkanów Zachodnich w Poznaniu oraz w jego trakcie. Wierzymy, że zapewni on silny impuls polityczny dla nowej Komisji Europejskiej i jej polityki rozszerzenia – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Minister Jacek Czaputowicz podziękował wicepremierowi Cerarowi za reprezentowanie Słowenii na jutrzejszym szczycie szefów rządów pod hasłem „Razem dla Europy” w Warszawie, którego organizacja w piętnastą rocznicę przystąpienia do UE jest wyrazem zaangażowania „nowych” państw członkowskich Wspólnoty w kształtowanie jej przyszłości.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ