Spotkanie ministra spraw zagranicznych z wicepremierem Ukrainy
03.02.2021
– Konflikt rosyjsko-ukraiński będzie jednym z głównych tematów polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 roku – powiedział minister Zbigniew Rau podczas rozmowy z wicepremierem i ministrem ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, Ołeksijem Reznikowem w dniu 3 lutego 2021 roku.
Spotkanie odbyło się w ramach wizyty Ołeksija Reznikowa w Polsce, podczas której spotkał się m. in. z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską, wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii, Jarosławem Gowinem oraz ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim. Rozmowa była okazją do wymiany poglądów w kontekście przygotowań do polskiego Przewodnictwa w OBWE, bieżącej sytuacji wokół linii kontaktowej w Donbasie, przebiegu rozmów politycznych ws. uregulowania konfliktu prowadzonych w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej pod auspicjami OBWE oraz w ramach formatu normandzkiego. Minister Rau poruszył również temat sytuacji szkolnictwa w języku polskim na Ukrainie oraz wyzwań związanych z polityką historyczną.
Wicepremier Reznikow, jeden z członków ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, poinformował o stanie rozmów oraz planach na najbliższy rok. Odniósł się zarówno do wyzwań politycznych związanych z procesem uregulowania konfliktu, jak i pilnych kwestii natury humanitarnej, w tym pełnej wymiany jeńców, ustanowienia kolejnych tzw. stref zdemilitaryzowanych w rejonie linii kontaktowej czy uruchomienia nowych punktów jej przekraczania. Minister Rau podkreślił, że konflikty na obszarze Europy Wschodniej – zwłaszcza rosyjska agresja w Donbasie – będą kluczowym tematem Przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 roku. Ocenił, że należy przeciwstawić się tendencji do przekształcania sytuacji na wschodzie Ukrainy w konflikt „zamrożony”. Wyraził gotowość do aktywnych działań w tym zakresie.
Minister Rau podkreślił zalety angażowania się Ukrainy we współpracę regionalną w Europie Środkowej i Wschodniej, zwracając uwagę w tym kontekście na korzyści wynikające z formatu Trójkąta Lubelskiego. Zachęcał do kontynuacji i pogłębienia proeuropejskich reform na Ukrainie, co może przekonać opinię publiczną i kręgi polityczne w Europie Zachodniej do zmiany swojego sceptycznego dotąd podejścia do akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. - My sami byliśmy w sytuacji, kiedy inni tłumaczyli nam, co mamy robić, by uzyskać perspektywę akcesyjną do UE. Wiemy, że nie zawsze jest to komfortowe, dlatego tak ważne jest, by impuls do reform wychodził od wewnątrz, od społeczeństwa ukraińskiego i elit politycznych Ukrainy - stwierdził. Wicepremier Reznikow wyraził zainteresowanie uzyskaniem dla Ukrainy statusu państwa partnerskiego przy inicjatywie Trójmorza.
Minister Rau poruszył również kwestię sytuacji szkolnictwa w języku polskim na Ukrainie, przypominając o znaczeniu zapisów deklaracji prezydentów Polski i Ukrainy z 12 października 2020 roku, w myśl której dotychczasowe zasadny, na których funkcjonuje edukacja w języku polskim na Ukrainie, powinny zostać zachowane. Wyraził nadzieję na szybkie uzgodnienie tekstu nowej umowy międzyrządowej, która będzie te kwestie regulować. Wyraził też oczekiwanie na rozwiązanie trudnych kwestii historycznych, w drodze dialogu między odpowiednimi instytucjami z obu państw.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Tymon Markowski/MSZ
video : Gabriel Piętka/MSZ