Spotkanie ministra Zbigniewa Raua z Annaleną Baerbock
10.12.2021
Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji przyjechała do Warszawy z jednodniową wizytą. Minister Rau pogratulował niemieckiej odpowiedniczce objęcia urzędu ministra spraw zagranicznych RFN i wyraził uznanie, że jest to trzecia, po Paryżu i Brukseli, zagraniczna wizyta nowej szefowej niemieckiego MSZ po objęciu przez nią urzędu.
Ministrowie dokonali przeglądu relacji, którego ważnym elementem było także poruszenie kwestii trudnych, ale kluczowych z polskiego punktu widzenia, tj. m.in. praw Polonii w Niemczech, upamiętnienia w Berlinie polskich ofiar II wojny światowej oraz kwestii reparacji i odszkodowań wojennych dla Polski. – Jestem zadowolony, że w umowie koalicyjnej nowego rządu federalnego znalazł się zapis odnoszący się do uchwały Bundestagu z 30 października 2020 roku o utworzeniu w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej – podkreślił szef polskiego MSZ. Minister Rau jednocześnie wyraził nadzieję, że uchwała doczeka się szybkiej realizacji w nowej kadencji Bundestagu a ostateczny kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków uwzględni kontekst historyczny i będzie odpowiadał polskiej wrażliwości.
W odniesieniu do kwestii znajdujących się na agendzie międzynarodowej ministrowie omówili m.in. sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz wymienili poglądy na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą coraz bardziej agresywna polityka Rosji. Jednym z tematów było także bezpieczeństwo energetyczne, a w szczególności Nord Stream 2. Minister Annalena Baerbock podziela obawy i krytyczny stosunek Polski do projektu, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z polityką wschodnią. – Cieszymy się z takiego jednoznacznego stanowiska związanego z realizacją tego gazociągu i liczymy, że znajdzie to konkretny wyraz w działaniach rządu niemieckiego – podkreślił minister Rau.
Minister Zbigniew Rau wyraził satysfakcję, że Niemcy, podobnie jak Polska, są zainteresowane nadaniem nowej dynamiki konsultacjom w formule Trójkąta Weimarskiego. Wyraził przy tym nadzieję, że wkrótce uda się doprowadzić do spotkania ministrów spraw zagranicznych w tym formacie, którego gospodarzem będzie Polska.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ
fot. Tymon Markowski / MSZ
Pierwsza wizyta nowej szefowej dyplomacji RFN w Warszawie | Flickr