Spotkanie ministra Zbigniewa Raua z szefem dyplomacji Gruzji
02.12.2020
- Pana obecność w Warszawie i udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowi potwierdzenie prozachodniego kursu obranego przez Tbilisi. Polska jest zdeterminowana by kontynuować wsparcie dla procesu reform i aspiracji integracyjnych Gruzji z Unią Europejską i NATO. Wysoko cenimy nasze intensywne i przyjazne relacje – powiedział minister Rau, witając ministra Davida Zalkalianiego w Warszawie.
Minister Zalkaliani przyleciał do Warszawy, aby wziąć udział w wideokonferencji szefów dyplomacji NATO z partnerami: Gruzją i Ukrainą nt. sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. Wcześniej odbyły się rozmowy bilateralne obu ministrów, których przedmiotem były relacje dwustronne, sytuacja wewnętrzna w Gruzji po wyborach parlamentarnych, wyzwania w kontekście bezpieczeństwa regionalnego oraz współpraca wielostronna.
Szef polskiego MSZ odniósł się do utrzymujących się rozbieżności między głównymi aktorami sceny politycznej po wyborach parlamentarnych w Gruzji i zapowiedzi bojkotu prac parlamentu przez partie opozycyjne. Podkreślił, że sprawne funkcjonowanie parlamentu jest kluczowe nie tylko dla realizacji zobowiązań wynikających z procesu zbliżenia euroatlantyckiego, ale również w celu rozwiązania pilnych problemów zdrowotnych i społeczno-gospodarczych wywołanych pandemią COVID-19. W interesie wszystkich stron jest podjęcie wszelkich kroków dla przywrócenia pełni zaufania do procesu wyborczego.
Ministrowie wskazali na intensywność relacji między obydwoma państwami, o których świadczy nie tylko liczba wzajemnych wizyt wysokiego szczebla w ostatnich latach i powołane formaty współpracy rządowej i parlamentarnej, ale także popularność Gruzji w społeczeństwie polskim i Polski wśród Gruzinów. Minister Rau podkreślił, że Gruzja jest największym partnerem gospodarczym Polski na Kaukazie Południowym.
Szef polskiej dyplomacji przypomniał o nieustannym poparciu dla niezależności i integralności terytorialnej Gruzji w jej międzynarodowo uznawanych granicach. Wyraził zaniepokojenie tragiczną sytuacją humanitarną na administracyjnej linii rozgraniczenia z Abchazją i Osetią Południową.
Ministrowie omówili także najważniejsze, aktualne wydarzenia polityki międzynarodowej, w tym również w kontekście zmian geopolitycznych, jakie zaszły w regionie Kaukazu Południowego w wyniku ostatniej eskalacji walk między Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu i wprowadzenia rosyjskich sił rozjemczych.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych