Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Bratysławie
06.05.2019
– Polska, jako jeden ze współtwórców Partnerstwa Wschodniego, jest jednocześnie jednym z inicjatorów procesu refleksji nad jego przyszłością po 2020 roku – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania, które odbyło się w Bratysławie.
W spotkaniu, obok ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz sześciu państw Partnerstwa Wschodniego – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, uczestniczyli także minister spraw zagranicznych Rumunii Teodor-Viorel Meleşcanu i komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Johannes Hahn oraz sekretarz generalna ESDZ – Helga Schmidt. Posłużyło ono omówieniu najistotniejszych kwestii dotyczących współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4) a państwami Partnerstwa Wschodniego (PW) w przededniu spotkania ministerialnego z okazji 10. rocznicy partnerstwa w Brukseli, zaplanowanego na 13 maja br. Wśród najważniejszych tematów znalazła się przyszłość PW po 2020 roku, jak również kwestie bezpieczeństwa, współpraca gospodarcza, w tym znaczący wzrost wymiany handlowej w ciągu 10 lat istnienia PW, a także rozwój połączeń infrastrukturalnych (tzw. connectivity).
Szef polskiego MSZ zaproponował oparcie przyszłego kształtu Partnerstwa Wschodniego na trzech elementach: głębszej integracji prawnej, zacieśnieniu współpracy sektorowej w dziedzinach, które są ważne dla wszystkich partnerów - takich jak bezpieczeństwo energetyczne, współpraca gospodarcza, współpraca w zakresie budowy jednolitego rynku cyfrowego, zniesienie opłat roamingowych czy budowa sieci drogowych i kolejowych połączeń infrastrukturalnych - oraz integracji politycznej i instytucjonalnej. – Zgłosiłem koncepcję, by zinstytucjonalizować Partnerstwo Wschodnie poprzez utworzenie jego sekretariatu oraz prezydencji – dodał szef polskiego MSZ.
Minister Jacek Czaputowicz sugerował także krajom partnerskim utworzenie strefy wolnego handlu na wzór CEFTA, utworzonej przez V4, a wykorzystywanej obecnie na Bałkanach Zachodnich. – Wspólne działanie udowodni, że kraje te są gotowe na głębszą i silniejszą współpracę z UE – dodał. Zaznaczył jednocześnie, że państwa PW powinny także same wyszukiwać formy współpracy, by skuteczniej porozumiewać się z Unią Europejską.
Minister zwrócił też uwagę podczas dzisiejszych rozmów, że bezpieczeństwo i stabilizacja to warunki wstępne rozwoju zarówno Europy Środkowej, jak i regionów objętych Partnerstwem Wschodnim, zaś Partnerstwo to użyteczna platforma dyskusji na temat bezpieczeństwa.
– Zgodziliśmy się, że potrzebna jest lepsza absorpcja funduszy inwestycyjnych w krajach Partnerstwa Wschodniego. Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest dobrym przykładem rozwoju klimatu sprzyjającego inwestycjom – powiedział w Bratysławie minister Jacek Czaputowicz.
Szef polskiego MSZ zaznaczył ponadto, że Europejska Polityka Sąsiedztwa, w tym jej wymiar południowy i wschodni, powinna zostać odpowiednio odzwierciedlona w nowej architekturze finansowej. Polska popiera utrzymanie Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa jako oddzielnego narzędzia w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych.
Zebrani Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólne oświadczenie, w którym podkreślili znaczenie polityki Partnerstwa Wschodniego i przekonanie o konieczności jego rozwoju i wzmocnienia w przyszłej perspektywie.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Sebastian Indra / MSZ