W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie sekretarzy stanu i sekretarzy generalnych Ministerstw Spraw Zagranicznych UE

12.12.2022

W dniach 8-9 grudnia 2022 r. Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki uczestniczył w spotkaniu Sekretarzy Stanu lub Sekretarzy Generalnych Ministerstw Spraw Zagranicznych państw członkowskich UE. Gospodarzem sesji była Szwecja, która z dniem 1 stycznia 2023 r. obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W spotkaniu obok przedstawicieli państw członkowskich wziął udział Sekretarz Generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ).

Wizyta Szefa Służby Zagranicznej Arkadego Rzegockiego w Sztokholmie

Spotkanie w gronie 27 państw członkowskich UE oraz ESDZ koncentrowało się na prezentacji priorytetów zbliżającej się Prezydencji Szwecji w Radzie UE, a także omówieniu geopolitycznych wyzwań, z jakimi mierzy się Unia Europejska oraz jej państwa członkowskie, w szczególności w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

W swoim wystąpieniu, Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki podziękował Republice Czeskiej za prowadzenie prac Rady UE przez ostatnie pół roku. Czeska prezydencja była realizowana w niezwykle trudnych warunkach – konieczności kontynuacji spójnej i jednoznacznej polityki wspierania Ukrainy i potępienia Rosji,  mierzenia się z konsekwencjami ataku oraz próbami destabilizacji sytuacji w państwach europejskich podejmowanych przez Kreml.

W kontekście szwedzkiego przewodnictwa, które rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2023 r., minister Arkady Rzegocki wyraził pełne poparcie dla ambitnej agendy prac, która będzie koncentrowała się, w związku z obecną sytuacją międzynarodową, na bezpieczeństwie zewnętrznym i wewnętrznym Unii Europejskiej. Ważnym sygnałem jest tu gotowość Sztokholmu do kontynuacji ambitnej polityki sankcyjnej wobec Rosji oraz do oferowania wszechstronnego wsparcia dla broniącej się Ukrainy.

W dyskusji poświęconej geopolitycznym wyzwaniom stojącym przed UE, przedstawiciel Polski podkreślił, iż Europa nie może pozwolić na popełnianie kolejnych błędów w polityce względem Rosji. Jedynie zdecydowana i zjednoczona postawa UE może wpłynąć na postawę tego państwa, które w imię swoich imperialnych ambicji jest gotowe brutalnie deptać fundamentalne zasady prawa międzynarodowego.

Przy okazji pobytu w Sztokholmie, Szef Służby Zagranicznej odbył także konsultacje w szwedzkim MSZ. Koncentrowały się one na procesach modernizacji resortów spraw zagranicznych, naborach do służby zagranicznej oraz możliwościach współpracy pomiędzy oboma ministerstwami w zakresie szkoleń swoich kadr dyplomatyczno-konsularnych.

Wizyta Szefa Służby Zagranicznej w Szwecji była także okazją do spotkania z pracownikami Ambasady RP i Instytutu Polskiego i omówienia najważniejszych kwestii dot. funkcjonowania polskiej służby zagranicznej.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}