W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Słowacji

13.03.2025

Minister Radosław Sikorski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych i europejskich Republiki Słowackiej Jurajem Blanarem. Dzisiejsze konsultacje dotyczyły m.in.: rozwoju relacji dwustronnych, perspektyw współpracy w regionie Europy Środkowej, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz stosunków transatlantyckich.

Na zdjęciu są ministrowie spraw zagranicznych Polski i Słowacji. Są ubrani w garnitury. W tle jest granatowa ścianka z napisem Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministrowie podkreślili znaczenie relacji dwustronnych i wskazali, że konieczne jest utrzymanie bliskiego dialogu polsko-słowackiego, zwłaszcza w obszarach: obronności, gospodarki i współpracy transgranicznej. Szefowie dyplomacji zwrócili uwagę na potencjał intensyfikacji stosunków pomiędzy państwami w związku z podpisanym w lutym br. przez wicepremierów i ministrów obrony obu państw listem intencyjnym na temat rozwoju współpracy wojskowo-technicznej.

Jako państwa znajdujące się na wschodniej flance Polska i Słowacja odczuwają wyzwania i zagrożenia związane z wojną w Ukrainie. Rozmowy w Warszawie dały szanse na przybliżenie perspektyw i ocen dotyczących sytuacji za naszą wschodnią granicą. 

Minister Radosław Sikorski przypomniał, że bezpieczeństwo – pojmowane w bardzo szerokim kontekście – jest oczywistym priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE. Szef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie silnego zakorzenienia państw naszego regionu w UE i NATO, co jest szczególnie ważne w obecnej rzeczywistości geopolitycznej. Ministrowie wskazali też na wagę kontynuowania polityki rozszerzenia UE, zarówno w kierunku wschodnim, jak i południowym.

Zdjęcia (5)