W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Arkadiusza Mularczyka z Dietmarem Nietanem, koordynatorem ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej, członkiem Bundestagu

04.10.2023

Sekretarz stanu Arkadiusz Mularczyk spotkał się 4 października br. w Warszawie z koordynatorem ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej, członkiem Bundestagu, Dietmarem Nietanem.

Spotkanie wiceministra Arkadiusza Mularczyka z Dietmarem Nietanem

Rozmowa koncentrowała się wokół zagadnień związanych z możliwościami poprawy aktualnego stanu relacji polsko-niemieckich. W tym kontekście pierwszym i niepodlegającym dyskusji krokiem jest podjęcie przez Niemcy rozmów z Polską na temat otwartych kwestii historycznych, w tym w szczególności wypłaty odszkodowań za szkody poniesione przez Polskę i Polaków w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-45.

Spotkanie odbyło się niemal dokładnie rok po wręczeniu przez Polskę rządowi federalnemu noty dyplomatycznej w tej sprawie. Postulaty, które polski rząd zawarł w nocie, zostały przez stronę niemiecką odrzucone, podobnie jak wszelkie późniejsze propozycje nawiązania dialogu. W związku z tym wiceminister Arkadiusz Mularczyk zaapelował do rozmówcy o przedstawienie przez stronę niemiecką propozycji konstruktywnego rozwiązania problemu. Obecna postawa władz Republiki Federalnej Niemiec zmusza bowiem Rząd Polski do kontynuowania działań mających na celu dalsze umiędzynarodowienie sporu i szerzenie wiedzy na temat niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej. Ponadto, wskazał na konieczność szybkiego rozwiązania sporu, nie tylko ze względu na jego negatywny wpływ na atmosferę współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO, w szczególności w kontekście aktualnych wydarzeń na Ukrainie, ale również w relacjach transgranicznych.

Podczas spotkania rozmawiano także na temat przedstawionego w sierpniu br. niemieckiego projektu Miejsca Pamięci i Spotkań z Polską w Berlinie. Wiceminister Mularczyk negatywnie ocenił brak uczestnictwa w projekcie przedstawicieli strony polskiej, wyrażając jednocześnie nadzieję, że do dalszych prac zostaną zaproszeni polscy historycy i eksperci.

 

Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}