W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Konrada Szymańskiego z podsekretarzem stanu w Urzędzie Premiera Danii

05.03.2019

Sekretarz stanu do spraw europejskich Konrad Szymański spotkał się w dniu 5 marca 2019 r. z podsekretarzem stanu w Urzędzie Premiera Danii Jean-Charles Ellermann-Kingombe.

Budynek MSZ zimą

Rozmowa dotyczyła w szczególności kwestii przygotowań do marcowej Rady Europejskiej, Wieloletnich Ram Finansowych, przyszłości UE, nowego cyklu instytucjonalnego oraz pakietu mobilności. W spotkaniu uczestniczył również Ole Egberg Mikkelsen, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

- W kontekście zbliżającej się Rady Europejskiej Polska i Dania będą zabiegały o rozwój wspólnego rynku, jako kluczowego priorytetu dla nowej Komisji Europejskiej. To realizacja wspólnego stanowiska 17 premierów, wyrażonego we wspólnym liście z ubiegłego tygodnia, podpisanym m.in. przez premierów Polski i Danii. Mamy wspólne przekonanie, że w oparciu o dobre porozumienie z NATO, UE może robić więcej dla naszego bezpieczeństwa. Podejmujemy wspólne wysiłki na rzecz wyjścia z kryzysu ratyfikacyjnego umowy brexitowej - powiedział wiceminister Konrad Szymański.

Dania, podobnie jak Polska, w pełni zdaje sobie sprawę ze znaczenia opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Już od dwóch lat zabiega o wzmacnianie sojuszy ad hoc oraz regionalnych koalicji („koalicja hanzeatycka”), które pozwoliłyby jej na skuteczne prezentowanie i obronę interesów na forum UE. Po brexicie najważniejszym partnerem politycznym i gospodarczym Danii pozostaną w UE Niemcy, jednakże innym kluczowym państwem może stać się Polska. Istnieje wiele kwestii, co do których podobnie definiujemy nasze interesy. Jedną z nich jest instrument budżetowy strefy euro. Mimo odmiennego położenia Danii w relacjach ze strefą euro (udział w Exchange Rate Mechanism II), zgadzamy się, że tworzenie odrębnego instrumentu wyłącznie dla części państw członkowskich jest krokiem wstecz z perspektywy rozwoju projektu integracyjnego.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}