W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w związku z wyrokiem TSUE w sprawie C-192/18 Komisja przeciwko Polsce

05.11.2019

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 5 listopada br. dotyczący wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów będzie przedmiotem szczegółowej analizy.

Budynek MSZ

Wyrok dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów. Zarzuty Komisji Europejskiej zostały już wcześniej uwzględnione w drodze nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 12 kwietnia 2018 r. Na mocy tej nowelizacji wiek przejścia w stan spoczynku sędziów kobiet i mężczyzn został zrównany, a kompetencje do  wyrażania zgody na przedłużenie okresu czynnej służby sędziów zostały powierzone Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zgodnie z dotychczasową praktyką KE powinna była wycofać skargę po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Brak wycofania skargi nie jest uzasadniony.

Polska nie kwestionuje obowiązku wykonywania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej chociaż pozostaje przekonana, że kwestionowane przez Komisję Europejską zmiany nie naruszały niezawisłości sędziowskiej i mogły być dokonane w ramach kompetencji państw członkowskich dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}