W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Staże w UE

Absolwenci uczelni wyższych mogą ubiegać się o przyjęcie na kilkumiesięczny staż. Staże oferowane są przez wszystkie instytucje, a podstawowym wymogiem, oprócz znajomości języków obcych, jest posiadanie dyplomu uczelni wyższej na poziomie minimum licencjata oraz obywatelstwa jednego z krajów UE.

Szczegółowe informacje na temat oferowanych staży oraz wymagań wobec kandydatów można znaleźć na stronach:

NEPT - staż w Komisji Europejskiej - II połowa 2025 r.

Program jest skierowany do doświadczonych pracowników administracji publicznej  (ekspertów), zajmujących się tematyką europejską. Staż może trwać od trzech do pięciu miesięcy – decyduje instytucja delegująca. Długość stażu nie może być zmieniona po złożeniu aplikacji.

Jako  miejsce stażu można wybrać dyrekcje generalne KE, ESDZ lub inne instytucje UE, umieszczone na liście instytucji przyjmujących stażystów NEPT dostępnej w formularzu aplikacyjnym.

Odbycie stażu NEPT stanowi okazję do pogłębienia wiedzy na temat wybranych polityk Unii Europejskiej, praktycznego poznania funkcjonowania UE oraz nawiązania kontaktów, mogących ułatwić udział w procesie rekrutacji do ESDZ i innych instytucji UE.

Początek stażu: 16 października 2025 r.

Zasady finansowania

Staże w KE są finansowane w całości przez instytucje delegujące pracownika na staż. Instytucje delegujące pracowników są zobowiązane do pokrycia kosztów diet, podróży oraz zakwaterowania, jak również do zapewnienia ciągłości wypłacania wynagrodzenia i opłacania ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków, kalectwa i śmierci w okresie trwania całego stażu.

Kryteria:

  • zatrudnienie w administracji publicznej (umowa na czas nieokreślony lub określony),
  • dobra znajomość problematyki Unii Europejskiej,
  • bardzo dobra znajomość jednego z języków roboczych instytucji UE: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego (w mowie i w piśmie),
  • kandydat nie brał wcześniej udziału w podobnym stażu w żadnej z instytucji Unii Europejskiej, nie był również ekspertem narodowym,
  • zakres obowiązków na zajmowanym przez kandydata stanowisku powinien być zbieżny z zakresem prac Dyrekcji Generalnej KE wskazanej/wskazanych w formularzu aplikacyjnym.

Zainteresowane urzędy przesyłają do MSZ zaakceptowane przez Dyrektora Generalnego zgłoszenie swojego kandydata na formularzu aplikacyjnym oraz jego CV w formacie EUROPASS (wypełnionym w jednym z języków: angielskim, francuskim lub niemieckim), w nieprzekraczalnym terminie 11 kwietnia 2025 r. na adres: ad.sekretariat@msz.gov.pl.

Instytucja może zgłosić jednego kandydata. Wyboru kandydatów dokonuje komisja międzyresortowa, wyniki są zatwierdzane przez KSE a następnie przez instytucje europejskie.

Szczegółowe informacje na temat programu i rekrutacji poniżej.

Program stażowy Junior Professionals in the EU Delegations (JPD)

Program stażowy oferowany przez instytucje UE JPD obejmuje możliwość realizacji 12. miesięcznego stażu w delegaturze Unii Europejskiej w wybranych krajach na świecie. Staż jest w całości finansowany przez UE. Stażyści otrzymują stypendium, którego wysokość zależy od kraju pobytu. Praktyka jest realizowana wyłącznie w delegaturach UE.

Kto może ubiegać się o udział w programie?

O udział w programie mogą ubiegać się młodzi eksperci, tj. osoby na wczesnym etapie zawodowej ścieżki kariery, wykazujące się już pewnym dorobkiem, wiedzą ekspercką w swojej dziedzinie, doświadczeniem międzynarodowym i znajomością języków obcych. Kandydaci powinni przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych na poziomie magisterskim. Nie ma ograniczeń co do profilu wyksztalcenia.

Kryteria:

  • zgłoszenie wpłynęło w terminie;
  • zgłoszenie jest kompletne (wszystkie sekcje wniosku wypełnione);
  • kandydat posiada wykształcenie wyższe magisterskie lub równoważne;
  • kandydat posiada obywatelstwo polskie;
  • kandydat przedstawił wyczerpujące uzasadnienie do udziału w programie;
  • wniosek jest opatrzony odręcznym podpisem pod oświadczeniem i adnotacją „Read and approved”;
  • kandydat wykazał się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i/lub francuskiego (pierwszy język na poziomie C1, drugi język na poziomie B2, najlepiej udokumentowany)

Nabory odbywają się co 2 lata. Proces selekcji przebiega dwuetapowo:

  1. preselekcja na poziomie danego kraju członkowskiego (prowadzi resort wiodący – MSZ RP),
  2. selekcja spośród kandydatów wskazanych przez kraj członkowski w ramach tzw. „krótkiej listy”; ostatecznego wyboru dokonuje ESDZ wraz KE.

Kalendarz rekrutacji

  • do 30 kwietnia - przyjmowanie zgłoszeń do udziału w programie w MSZ,
  • sierpień – przekazanie listy wstępnie zakwalifikowanych kandydatów do ESDZ/Komisji Europejskiej przez kraje członkowskie (etap II),
  • wrzesień 2025 – proces selekcji w ESDZ i KE,
  • październik 2025– publikacja listy osób zakwalifikowanych przez ESDZ,
  • październik - grudzień 2025 – ostateczne potwierdzenie zakwalifikowania kandydatów do konkretnych delegatur UE – podpisanie umów (etap III),
  • 19-22 stycznia 2026 – obowiązkowe szkolenie wstępne w Brukseli,
  • po 23 stycznia 2026 – wyjazd uczestników JPD do delegatur UE.

Osoby zainteresowane udziałem w programie JPD prosimy o uważne zapoznanie się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej ESDZ, link do programu: https://www.eeas.europa.eu/eeas/call-expression-interest-junior-professionals-delegation-jpd-programme-2026-2028_en

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dn. 30 kwietnia 2025 r.

W razie pytań prosimy o zapoznanie się z dołączonymi często zadawanymi pytaniami lub o kontakt email: jpd@msz.gov.pl

Staże krótkoterminowe w instytucjach europejskich dla nowo zatrudnionych pracowników administracji publicznej (ERASMUS AP)

Program jest skierowany do nowo zatrudnionych pracowników, zajmujących stanowiska związane z tematyką europejską. Podczas stażu uczestnicy mają możliwość poszerzyć wiedzę z zakresu procesu decyzyjnego UE oraz zasad funkcjonowania unijnych instytucji. Jest on także okazją do nawiązania cennych kontaktów zawodowych. Trwający 1,5 tygodnia program obejmuje udział w konferencjach i szkoleniach, wizyty w siedzibach unijnych instytucji w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu, a także 2,5 dnia tzw. job shadowing w instytucji wskazanej na liście preferencji uczestnika.

Akademia Dyplomatyczna informuje o możliwości udziału w programie Erasmus for Public Administration organizowanym przez Komisję Europejską we współpracy z European School of Administration (EUSA), obejmującym staże w instytucjach UE w poniższym terminie:

1. tydzień: 22-26 września 2025 r. – warsztaty online

2. tydzień: 29 września – 3 października 2025 r. – wizyta w Brukseli, w Instytucjach UE, w tym dwudniowy job-shadowing

Kryteria

Kandydata na staż wskazuje instytucja delegująca wg następujących kryteriów:

  • zatrudnienie na czas nieokreślony od 0,5 roku do 5 lat ,
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie (poziom biegłości min. C1); znajomość języka francuskiego lub niemieckiego będzie dodatkowym atutem,
  • zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku powinien być związany z tematyką UE,
  • min. półroczne doświadczenie zawodowe na obecnym stanowisku, zaś staż pracy w instytucji nie może przekraczać 5 lat w dniu przedstawienia organizatorom (EUSA i KE) kandydatów na daną sesję, tj. na dzień 15 maja 2025 r.,
  • kandydat nie był wcześniej zatrudniony w żadnej instytucji lub organie UE, ani nie brał udziału w stażu organizowanym przez instytucje lub organy UE,
  • dobra znajomość problematyki UE,
  • uzasadnienie wyboru miejsca job shadowing,

Procedura

Urzędy, które zaproponują pracowników na staż Erasmus, przesyłają do MSZ we wskazanych terminach zgłoszenie jednego kandydata zaakceptowane przez Dyrektora Generalnego danej instytucji wraz z życiorysem, potwierdzeniem stażu pracy w urzędzie nieprzekraczającego 5 lat oraz potwierdzeniem zatrudnienia na czas nieokreślony.

Życiorys powinien zawierać opis aktualnych zadań związanych z tematyką UE oraz punkt odnoszący się do wyboru miejsca tzw. job shadowing. Należy zaproponować 3 instytucje UE do odbycia job shadowing wraz z wyczerpującym uzasadnieniem, czego miałby dotyczyć pobyt w danej instytucji i jaką przyniesie wartość dodaną dla rozwoju kandydata/kandydatki. Odnosi się to również do przypadku, w którym kandydat(ka) wybierze tylko Dyrekcje Generalne Komisji Europejskiej.

Zgodnie z decyzją Komitetu ds. Europejskich każdy resort może zgłosić jednego kandydata na jedną sesję stażu do dnia 15 kwietnia.

 

Materiały

JPD FAQ
JPDFrequently​_Asked​_Questions.pdf 0.70MB
JPD - Formularz aplikacyjny
Application​_form​_JPD​_2026​_-​_20281.pdf 1.79MB
NEPT
NEPT​_(2).pdf 0.13MB
Erasmus PA 2025
Erasmus​_PA​_2025​_(2​_pages).pdf 1.29MB
Erasmus PA - broszura informacyjna
Erasmus​_PA​_Info​_and​_Eligibility​_(2​_pages).pdf 1.29MB