W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt inicjatywy Trójmorza w Lublanie

06.06.2019

– W ciągu ostatnich czterech lat Inicjatywa Trójmorza znacząco urosła w siłę i rozszerzyła swoje horyzonty. Każdy kolejny szczyt przyczynił się do rozwoju inicjatywy. Jestem pewien, że szczyt w Lublanie także podąży tą ścieżką – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie IV szczytu inicjatywy Trójmorza odbywającego się w tym roku w Słowenii.

Szczyt inicjatywy Trójmorza w Lublanie

Pierwszego dnia wizyty minister Jacek Czaputowicz towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w spotkaniu z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, a następnie wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy „W poszukiwaniu losu Polaka na wygnaniu: Emil Korytko (1813-1839) w Lublanie” zorganizowanym w parlamencie słoweńskim.

W trakcie pobytu w Lublanie szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Słowenii Miro Cerarem. Ministrowie podkreślili doskonały stan relacji dwustronnych oraz przedyskutowali istotne z punktu widzenia interesów obydwu krajów zagadnienia z agendy UE – głównie politykę rozszerzenia UE. Istotnym elementem spotkania była też przyszłość i perspektywy rozwoju inicjatywy Trójmorza.

Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył ponadto w otwarciu Forum Biznesu, na którym obecnych było ponad 500 uczestników: przedstawicieli instytucji europejskich, międzynarodowych instytucji finansowych, think-tanków, środowisk akademickich oraz reprezentantów administracji oraz biznesu z krajów, które uczestniczą w inicjatywie Trójmorza, a także innych państw członkowskich UE i USA.  

Celem Forum Biznesu jest stymulowanie inicjatyw biznesowych i inwestycji w regionie, debata nad realizacją priorytetowych projektów i identyfikacja potencjalnych czynników wzrostu i innowacji w obszarze Trójmorza. W ramach Forum zorganizowane zostały spotkania business-to-business i business-to-government, jak również debaty polityczne, w czasie których przeanalizowane zostały strategiczne następstwa rozwoju Inicjatywy.

Drugiego dnia szczytu odbył się Panel Liderów Forum Biznesu Trójmorza. – Wspólnota interesów, ale też wspólna dla wszystkich państw Trójmorza kontrybucja na rzecz rozwoju politycznego, ekonomicznego i społecznego  UE stanowi istotny potencjał dalszego rozwoju inicjatywy – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie Panelu Liderów.


Polski minister spraw zagranicznych towarzyszył  także prezydentowi Andrzejowi Dudzie w śniadaniu roboczym wydawanym przez Prezydenta Boruta Pahora zamykającym szczyt inicjatywy Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza powstała, by służyć zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Powołana została jako forum współpracy 12 państw (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier).

Pierwsze spotkanie Inicjatywy miało miejsce 29 września 2015 r. w Nowym Jorku. Formalny I szczyt Trójmorza odbył się 25 sierpnia 2016 r. w Dubrowniku. Kolejne szczyty miały miejsce: 6-7 lipca 2017 r. w Warszawie – gdzie gościem specjalnym był Prezydent USA Donald Trump – i 17-18 września 2018 r., w Bukareszcie.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. MSZ

{"register":{"columns":[]}}