W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki z wizytą w Dublinie

04.05.2022

W dniach 3-4 maja 2022 r. Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki przebywał z delegacją w Dublinie. Celem wizyty były rozmowy z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii na temat organizacji i funkcjonowania służby zagranicznej, jak również z przedstawicielami Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy w sprawie współpracy z polskimi instytucjami analitycznymi i badawczymi oraz promocji polskich kandydatów na stanowiska pracy w instytucjach unijnych. Ponadto istotnym elementem programu był udział Szefa Służby Zagranicznej w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz spotkanie z przedstawicielami najstarszych organizacji polonijnych w Irlandii.

Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki z wizytą w Dublinie

Głównym punktem wizyty było spotkanie Szefa Służby Zagranicznej Arkadego Rzegockiego z Joe Hackettem, Sekretarzem Generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii (Department of Foreign Affairs) celem przeprowadzenia rozmów na temat organizacji i funkcjonowania służby zagranicznej Irlandii, jak również omówienia potencjalnych obszarów współpracy w zakresie szkolenia personelu dyplomatycznego. Podczas spotkania Sekretarz Generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii podziękował Polsce za wsparcie udzielone Irlandii w związku z brexitem oraz wyraził uznanie dla Polski za udzielaną pomoc Ukrainie i Ukraińcom szukającym schronienia w Polsce w związku z rosyjską inwazją. Szef Służby Zagranicznej również wyraził wdzięczność za wsparcie Irlandii w niesieniu pomocy Ukraińcom oraz  wyraził nadzieję na dalsze wsparcie Irlandii dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Szef Służby Zagranicznej spotkał się także z Ivailo Kalfin, Dyrektorem Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), by porozmawiać o konsekwencjach społeczno-gospodarczych wywołanych pandemią COVID-19 oraz działaniach mających na celu złagodzenie jej skutków w sferze polityki społecznej i zatrudnienia w UE. Podczas spotkania w siedzibie Eurofound Szef Służby Zagranicznej wyraził zainteresowanie zwiększeniem zatrudnienia polskich obywateli w instytucjach europejskich, w tym w Eurofunduszu, podkreślając, że polscy eksperci mogą stanowić wartość dodaną do pracy organizacji, jak również innych podmiotów UE.

Podczas wizyty w Dublinie, Szef Służby Zagranicznej spotkał się także z przedstawicielami Glencree Centrum Rekoncyliacji i Pokoju, niezależnej, charytatywnej organizacji pozarządowej, która specjalizuje się w dialogu, mediacji, negocjacjach i edukacji pokojowej. Szef Służby Zagranicznej odwiedził także Dom Polski w Dublinie, jedyną polską placówkę społeczno-kulturalną w Irlandii o statusie charytatywnej instytucji pożytku publicznego, która od 1987 r. jest miejscem spotkań Polaków mieszkających w Irlandii oraz irlandzkich przyjaciół pragnących poznać polską kulturę. Dom Polski jest siedzibą trzech najstarszych, do tej pory działających, polskich organizacji w Irlandii, tj. Towarzystwa Irlandzko-Polskiego (IPS), Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) oraz Ogniska Polskiego.

Podczas wizyty w Dublinie Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki wziął udział w przyjęciu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, wydanym przez Ambasador RP w Irlandii panią Annę Sochańską dla korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicieli irlandzkiego świata kultury, nauki, administracji i biznesu. Podczas przyjęcia wziął udział w ceremonii wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi RP wieloletniemu Konsulowi Honorowemu RP w Limerick panu Patrickowi O’Sullivan. Szef Służby Zagranicznej miał również okazję wysłuchania propozycji Konsula Honorowego dotyczącego dalszego rozwijania kontaktów polsko-irlandzkich w sferze ekonomicznej i społecznej. Podczas przyjęcia wręczono również Medale Wojska Polskiego żołnierzom irlandzkim za szczególne zasługi w dziedzinie współdziałania w ramach jednostek wielonarodowych, w skład których wchodzą jednostki Wojska Polskiego.

Na cmentarzu Mount Jerome w Dublinie, Szef Służby Zagranicznej złożył wieniec na grobie śp. Jana Łukasiewicza, urodzonego we Lwowie filozofa, matematyka i logika, ministra oświaty w gabinecie Ignacego Paderewskiego oraz rektora Uniwersytetu Warszawskiego, który był autorem logiki trójwartościowej, pierwszego nieklasycznego rachunku logicznego, na bazie którego powstały logika modalna, logika probabilistyczna i logika rozmyta. W czasie wojny wykładał na tajnym Uniwersytecie, a po 1945 r. przebywał na emigracji. Wykładał w Belfaście, Dublinie i Manchesterze. Zmarł w Dublinie 13 lutego 1956 r.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Fot. Rafał Kostrzewa, Agata Supińska

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}