W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Poznaniu o dyplomacji publicznej i kulturalnej

06.03.2019

– Ciągłym wyzwaniem dla nas jest umiejętność przełożenia najważniejszych treści dotyczących współczesnej Polski, jej osiągnięć i potencjału, ale też naszej historii, dziedzictwa kulturowego i religijnego na język współczesnego odbiorcy, zrozumiały w różnych kręgach cywilizacyjnych i kulturowych – podkreślił wiceminister Szynkowski vel Sęk podczas otwarcia konsultacji z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej dla dyrektorów Instytutów Polskich i przedstawicieli europejskich Ambasad RP.

W Poznaniu o dyplomacji publicznej i kulturalnej

Konsultacje miały miejsce w dniach 5-6 marca br. w Muzeum Sztuk Użytkowych na Zamku Królewskim w Poznaniu. Narada polskich dyplomatów jest stałym elementem regularnych konsultacji mających na celu omówienie problematyki i wyzwań dyplomacji publicznej oraz wypracowanie scenariusza działań w poszczególnych krajach urzędowania z wykorzystaniem potencjału mediów społecznościowych. Ważnym punktem konsultacji było także omówienie wyzwań i możliwości związanych z rosnącą rolą dyplomacji cyfrowej. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi przekazu w służbie dyplomacji to szansa na skuteczne i wielowymiarowe promowanie Polski na całym świecie.

Jednym z tematów rozmów, w których uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza, były plany obchodzenia szczególnych rocznic w 2019 roku. Przypada w nim m.in.: 80-lecie wybuchu II wojny światowej, 30-lecie przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, 20-lecie członkostwa w NATO czy wreszcie 15-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły także kwestii dialogu i współpracy z diasporą żydowską na świecie.

– Projekty i kampanie realizowane przez polskie placówki wspólnie z partnerami w kraju i za granicą przyczynią się do budowania silnej pozycji Polski oraz postrzegania nas jako profesjonalnych partnerów, zdolnych do komunikacji i szanujących inny punkt widzenia – zauważył wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Podczas narady, w której uczestniczył także wiceprezydent Miasta Poznania Jędrzej Solarski, wskazano również na konieczność harmonijnej i profesjonalnej współpracy, nastawionej na dialog – W tym procesie istotne znaczenie ma też zrozumienie i szacunek dla innych kultur i tradycji – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}