W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Maciej Lang na spotkaniu szefów dyplomacji państw V4, nordyckich i bałtyckich w litewskiej Połądze

01.04.2019

- Zbliżające się spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Waszyngtonie będzie okazją do uroczystego świętowania osiągnięć Sojuszu Atlantyckiego w 70. rocznicę jego powstania – powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP podczas otwierającej spotkanie w Połądze sesji poświęconej tematyce bezpieczeństwa.

Wiceminister Maciej Lang na spotkaniu szefów dyplomacji państw V4, nordyckich i bałtyckich

W swoim wystąpieniu wiceminister Maciej Lang podkreślił, że spotkanie w stolicy USA pozwoli przedyskutować obecne wyzwania stojące przed Sojuszem, takie jak podejście Rosji w stosunku do Organizacji, sytuacja na Morzu Czarnym czy walka z terroryzmem. - Podstawowym celem uczestników szczytu w Waszyngtonie będzie zapewnienie opinii publicznej państw wspólnoty transatlantyckiej, że NATO pozostaje silne, zjednoczone i gotowe do zmierzenia się ze stojącymi przed nim wyzwaniami – dodał.   

Podczas spotkania w Połądze uczestnicy dyskutowali na temat przygotowań do szczytu szefów dyplomacji państw NATO w Waszyngtonie, słowackiego przewodnictwa w OBWE, współpracy transatlantyckiej, bezpieczeństwa cybernetycznego i zagrożeń hybrydowych, jak również migracji. Ministrowie rozmawiali ponadto na temat zagadnień z obszaru kompetencji ONZ i Rady Europy, w tym bieżącego stanu ochrony praw człowieka na świecie, globalnych zmian klimatycznych i problematyki oceanów oraz relacji z Chinami. Spotkanie w litewskiej Połądze było również okazją do dyskusji nt. stosunków z Rosją i Ukrainą, rozwoju inicjatywy Partnerstwa Wschodniego oraz przyszłości Unii Europejskiej.

Ustanowiony w 2013 roku - z inicjatywy Polski i Szwecji – format spotkań szefów dyplomacji 4 państw Grupy Wyszehradzkiej, 5 nordyckich oraz 3 bałtyckich stanowi dobrą platformę do dyskusji nad zagadnieniami służącymi wzmocnieniu współpracy między krajami Europy Środkowej i Północnej. Organizatorami tegorocznej edycji były Litwa, sprawująca przewodnictwo we współpracy nordyckiej Islandia oraz przewodząca Grupie Wyszehradzkiej Słowacja.  

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. MSZ Litwy / Lithuanian MFA

{"register":{"columns":[]}}