W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Przydacz na obchodach 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

14.07.2019

– Naszym wspólnym obowiązkiem jest praca na rzecz prawdy o pomordowanych Polakach, uznania win, a następnie przebaczenie. Bez prawdy przebaczenie jest tylko pustym słowem – powiedział podsekretarz stanu Marcin Przydacz podczas uroczystości upamiętniających 76. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej.

Wiceminister Marcin Przydacz na obchodach 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

– Musimy pamiętać o ofiarach zbrodni OUN/UPA, pozbawionych życia w imię szowinistycznej ideologii. Pamięć należy się każdemu i nie może być przedmiotem politycznego handlu – dodał wiceminister.

Wiceminister Przydacz uczestniczył w mszy świętej, celebrowanej przez biskupa Witalija Skomarowskiego w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, a także w zorganizowanej przez Ambasadę RP w Kijowie uroczystości ku czci mieszkańców Janowej Doliny – ofiar masakry dokonanej przez oddziały UPA w nocy 22/23 kwietnia 1943 r., będącej zapowiedzią tragicznych wydarzeń „krwawej niedzieli” 11 lipca 1943 r. na Wołyniu. W swoim wystąpieniu wiceminister zwrócił także uwagę na konieczność doprowadzenia do wznowienia na Ukrainie prac poszukiwawczych i ekshumacji szczątków Polaków, ofiar wojen i represji politycznych i zapewnienie im godnego pochówku.

W obchodach wzięli udział także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele Prezydenta RP oraz innych instytucji państwowych, organizacji społecznych i rodziny ofiar rzezi.

Mianem Zbrodni Wołyńskiej określa się planową czystkę etniczną, przeprowadzoną przez członków ukraińskich organizacji nacjonalistycznych w latach 1943-45 na terenie południowo-wschodnich województw II RP. W jej wyniku śmierć poniosło ok. 100 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej: Polaków, a także Ormian, Żydów, Czechów, innych mniejszości narodowych. Ginęli również etniczni Ukraińcy, którzy pomagali Polakom. Mordy odznaczały się wyjątkowym okrucieństwem i brutalnością. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.  

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}