W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Przydacz na sesji Rady OECD

23.05.2019

– Wszystkie sześć państw ubiegających się o członkostwo w OECD kwalifikuje się do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych, za czym Polska wielokrotnie się opowiadała – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji w trakcie posiedzenia rady ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Wiceminister Marcin Przydacz na sesji Rady OECD

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz uczestniczył w dniach 22-23 maja br. w Paryżu w sesji Rady OECD na szczeblu ministerialnym, gdzie reprezentował Polskę w części dyskusji dotyczącej współpracy OECD z państwami trzecimi i kwestii zarządzania Organizacją. Jednym z tematów posiedzenia było także dalsze rozszerzenie OECD.

W swoim wystąpieniu wiceminister Przydacz podkreślił, że Bułgaria, Rumunia i Chorwacja są bardzo dobrymi kandydatami i jako państwa członkowskie Unii Europejskiej w bardzo wielu dziedzinach przestrzegają już standardów Organizacji. Zapewnił także członków OECD, że Polska będzie aktywnie współpracować z Organizacją na rzecz zbliżania państw regionu Europy wschodniej i Kaukazu południowego do standardów OECD. Kraje te od 10 lat, z inicjatyw Polski i Szwecji, objęte są specjalnym programem współpracy OECD, jakim jest Program Konkurencyjności Eurazji.

Przy okazji rady ministerialnej wiceszef polskiej dyplomacji odbył spotkanie z Madiną Zhunusbekową, wiceminister gospodarki Kazachstanu. Rozmowa dotyczyła możliwości intensyfikacji współpracy z tym krajem w ramach OECD oraz w formacie dwustronnym. – Mamy nadzieję, że instytucje, biznes i organizacje pozarządowe Kazachstanu odwiedzą Targi Humanitarne EXPO w Warszawie w dniach 11-13 czerwca 2019 r. – powiedział wiceminister Marcin Przydacz.

***

Rada OECD to najwyższy organ decyzyjny Organizacji. Jedynie raz do roku w sesji Rady uczestniczą ministrowie z państw członkowskich. Na tle innych organizacji OECD wyróżnia się wyjątkową pozycją jako lider w zakresie prac analitycznych i formułowanych rekomendacji w szerokiej sferze gospodarczo-społecznej. Polska przystąpiła do OECD w dniu 22 listopada 1996 r. Obecnie Organizacja liczy 36 członków.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. MSZ

{"register":{"columns":[]}}