W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Przydacz wziął udział w X Konferencji Przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) w Nowym Jorku

03.08.2022

Konsekwencje agresji rosyjskiej na Ukrainę i wsparcie międzynarodowe dla Kijowa to główne tematy wystąpień i konsultacji podsekretarza stanu w MSZ Marcina Przydacza w Nowym Jorku w czasie rozpoczynającej się Konferencji Przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (Treaty on Non-Proliferation of Nuclear Weapons, NPT) w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku.

ONZ 5

W trakcie wystąpienia podczas debaty generalnej, wiceminister Przydacz wezwał Rosję do zakończenia prowadzonych działań zbrojnych na Ukrainie oraz wskazał na długoterminowe konsekwencje rosyjskiej agresji na implementację zapisów NPT. Wiceminister zwrócił uwagę na zagrożenia dla porządku międzynarodowego wynikające z rosyjskiej agresji, będącej "próbą podporządkowania sobie i zniszczenia innego państwa, charakterystyczną dla kolonialnego sposobu myślenia". – „Jesteśmy też świadkami rażącego pogwałcenia Memorandum Budapeszteńskiego, które dawało Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa w zamian za swoje zobowiązanie do eliminacji broni jądrowej ze swojego terytorium" – podkreślał. Dodał, że Rosja kontynuuje przy tym swoje groźby użycia broni jądrowej, postawiła swoje siły strategiczne w stan podwyższonej gotowości i prowadziła ataki przeciwko instalacjom i elektrowniom jądrowym, przez co "widmo katastrofy w Czarnobylu znów wisi nad Europą". – „Wszystkie te agresywne działania są sprzeczne z duchem i literą międzynarodowych zobowiązań Rosji w sferze jądrowej" – powiedział wiceminister Przydacz, określając zachowanie Rosji jako "terrorystyczne". – „Dzisiaj konieczne jest podkreślenie centralnej roli, jaką NPT zajmuje w globalnym systemie nieproliferacji i rozbrojenia, a także odnowienie zobowiązań przyjętych w jego ramach” – konkludował.

W trakcie Konferencji wiceminister Przydacz wziął udział w otwarciu współorganizowanej przez Polskę i Ukrainę dyskusji na temat bezpieczeństwa nuklearnego Ukrainy. Uczestniczył też w spotkaniu wysokiego szczebla wielonarodowej Inicjatywy na Rzecz Nieproliferacji i Rozbrojenia (Non-Proliferation and Disarmament Initiative NPDI) wraz m.in. z premierem Japonii i minister spraw zagranicznych Niemiec, po którym wydano wspólne oświadczenie.

W Nowym Jorku wiceminister odbył trójstronne konsultacje z wiceministrami spraw zagranicznych Ukrainy Mykołą Toczyckim i Wielkiej Brytanii Grahamem Stuartem. Program obejmował też szereg dwustronnych rozmów z: Bonnie Jenkins – podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego, Mykołą Toczyckim – wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Thijsem van der Plasem – wiceministrem spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów, Timem Ayresem – wiceministrem handlu Australii oraz Miroslavem Jenčą – Asystentem Sekretarza Generalnego ONZ ds. Europy, Azji Centralnej i Ameryk.

 ***

Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) podpisany w 1968 r. jest jednym z najważniejszych filarów bezpieczeństwa globalnego i systemu nieproliferacji. O jego sile i znaczeniu stanowi jego uniwersalny charakter - został podpisany i ratyfikowany przez 191 państw. Cieszy się on jednoznacznym poparciem sojuszników z NATO oraz wszystkich państw Unii Europejskiej. Podczas obecnej Konferencji Przeglądowej NPT, Polska sprawuje przewodnictwo jednego z trzech głównych komitetów. Konferencja zakończy się 26 sierpnia br.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

{"register":{"columns":[]}}