W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński odbył konsultacje w RPA, Namibii i Rwandzie

08.12.2022

W dniach 1-6 grudnia 2022 r. wiceminister Paweł Jabłoński podczas wizyty w krajach Afryki Subsaharyjskiej odbył serię konsultacji politycznych z przedstawicielami MSZ RPA, Namibii i Rwandy. Rozmowy koncentrowały się wokół planów rozwoju relacji dwustronnych na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej oraz sytuacji międzynarodowej w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

Wiceminister Paweł Jabłoński odbył konsultacje w RPA, Namibii i Rwandzie

Głównymi tematami rozmów w RPA były ponadto: przygotowania do planowanego na pierwszą połowę 2023 r. posiedzenia Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, przegląd stosunków dwustronnych (m.in. współpraca polityczna, gospodarcza i naukowa, wybrane kwestie konsularne) oraz wymiana poglądów na temat sytuacji międzynarodowej na płaszczyźnie regionalnej i globalnej. Wiceminister Jabłoński spotkał się z minister SZ RPA, panią Naledi Pandor, z którą poruszył tematykę sprawiedliwej transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki. Delegacja złożyła wieniec pod pomnikiem katyńskim w Johannesburgu.

Spotkanie z wiceminister SZ Namibii Jenelly Matundu skupiało się na omówieniu możliwości rozwoju współpracy w priorytetowych dla strony namibijskiej gałęziach gospodarki, jak rolnictwo (bezpieczeństwo żywnościowe), górnictwo czy energetyka (zielony wodór). Na marginesie konsultacji wiceminister Jabłoński przekazał rozmówczyni notę nt. polskich roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec oraz kopię Raportu o stratach wojennych. Elementem wizyty w Windhuk było złożenie wieńca pod Pomnikiem Ludobójstwa (Genocide Memorial) upamiętniającym tragedię ludów Herero i Nama.

Program wizyty w Rwandzie miał rozbudowany charakter, a delegacji rządowej (w skład której weszli obok wiceministra Jabłońskiego także przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wiceminister Grzegorz Piechowiak oraz wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych) towarzyszyła misja gospodarcza współorganizowana przez Polską Agencją Inwestycji i Handlu (wiceprezes Zdzisław Sokal i 20 firm) oraz komponent akademicki (uczestniczący w polsko-rwandyjskim forum edukacyjnym reprezentanci 7 uczelni). Polska delegacja spotkała się z premierem Rwandy Édouardem Ngirente, a oprócz konsultacji MSZ wiceminister Paweł Jabłoński odbył także rozmowy z ministrami: Finansów i Planowania Gospodarczego - Uzziel Ndagijimana, Edukacji - Valentine Uwamariya, Obrony - gen. Albert Murasira oraz Telekomunikacji i Innowacji - Paula Ingabire. Wygłosił ponadto przemówienia podczas realizowanych równolegle Polsko-Rwandyjskiego Forum Biznesowego (ok. 150 polskich i rwandyjskich przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji państwowych) i Forum Edukacyjnego. W trakcie spotkań z przedstawicielami rwandyjskiego rządu zidentyfikowano szereg obszarów, w których dalszy rozwój dwustronnej współpracy uznany został za szczególnie wskazany. Należą do nich: digitalizacja usług publicznych i edukacyjnych, wykorzystanie zaawansowanych narzędzi IT do uszczelnienia systemu podatkowego, wykorzystanie opracowanych przez polskie przedsiębiorstwa rozwiązań i technologii do modernizacji sektora finansowego, w tym wdrożenie efektywnego i wydajnego systemu płatności bezgotówkowych, cyberbezpieczeństwo, efektywność energetyczna, przetwórstwo i magazynowanie żywności oraz technologie kosmiczne. W trakcie wizyty podpisano szereg dokumentów wytyczających ramy współpracy: umowę o współpracy przemysłów obronnych, porozumienie między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Rwanda Development Board oraz 4 umowy międzyuczelniane.

Polska delegacja odwiedziła ponadto prowadzoną przez polską firmę (Luna Smelter) hutę cyny oraz szkołę dla niewidomych i niedowidzących dzieci w Kibeho prowadzoną przez polskie zakonnice i wspieraną od momentu powstania przez Polską Pomoc. Złożono również wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary ludobójstwa z 1994 r. (Kigali Genocide Memorial)

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}