Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży
14.05.2019
10 maja we Lwowie z udziałem wiceministra Marcina Przydacza odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Po stronie ukraińskiej obradom przewodniczył wiceminister młodzieży i sportu Ukrainy Oleksandr Jarema. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił podczas otwarcia, że wymiana młodzieży między oboma krajami sprzyja wzajemnemu poznaniu i stanowi inwestycję w przyszłość relacji wzajemnych.
Celem obrad było omówienie zgłoszeń przedłożonych przez polskich oraz ukraińskich wnioskodawców w ramach naboru projektów na rok bieżący. Do dofinansowania po polskiej stronie zaproponowano 69 wniosków, a po stronie ukraińskiej 14. Inauguracyjne posiedzenie Rady, powołanej na mocy umowy międzyrządowej, odbyło się w 2016 r. To dwustronne gremium wspiera nie tylko wymianę młodzieży, ale też projekty informacyjne, których celem jest zachęcanie do współpracy w obszarze dialogu historycznego i międzykulturowego oraz lepszego zrozumienia i poznania pomiędzy młodymi ludźmi z obu krajów.
W trakcie pierwszego dnia pobytu wiceminister Przydacz złożył kwiaty i zapalił znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Oddał też hołd pochowanemu tu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu. Złożył także kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Zbigniewa Herberta w kościele pw. św. Antoniego we Lwowie. Przy okazji wizyty wiceminister Marcin Przydacz spotkał się z proboszczem tamtejszej parafii i przeprowadził rozmowy o wyzwaniach dotyczących możliwości odzyskania dla wspólnoty katolickiej nieruchomości będących niegdyś w ich władaniu.
W ramach pobytu we Lwowie wiceszef polskiej dyplomacji zaprosił także na spotkanie do Konsulatu Generalnego dyrektorów szkół z polskim językiem wykładowym we Lwowie, Strzelczyskach, Mościskach i Drohobyczu. Celem rozmów było omówienie aktualnych problemów polskiej oświaty na Ukrainie.
Pobyt w lwowskim okręgu konsularnym był też okazją do rozmów z miejscowymi Polakami. Wiceminister Marcin Przydacz odwiedził Dom Polski w Samborze, gdzie został powitany przez przedstawicieli lokalnych władz. W rozmowie z merem miasta Jurijem Hamarem wiceszef polskiej dyplomacji wskazał na wyzwania w zakresie nauczania języka polskiego, z jakimi stykają się nauczyciele i poloniści w rejonie samborskim. Podkreślił, iż rozwiązanie pojawiających się trudności nie będzie mogło nastąpić bez wsparcia ze strony miejscowych władz i współpracy z polską społecznością.
W Łanowicach koło Sambora wiceminister spotkał się lokalną wspólnotą polską oraz kadrą nauczycielską i uczniami tamtejszej szkoły polskiej. Z okazji wizyty dzieci przygotowały program artystyczny, w ramach którego wybrzmiały polskie pieśni patriotyczne i ludowe. Wiceminister wyraził wdzięczność gronu pedagogicznemu i rodzicom za pielęgnowanie polskości wśród młodego pokolenia, czego potwierdzeniem był obejrzany przez niego wzruszający występ młodzieży. Zapewnił, że Rzeczpospolita pamięta o zobowiązaniu wspierania Rodaków żyjących poza jej granicami i zapowiedział pomoc w rozwiązywaniu pojawiających się trudności.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Emilia Jasiuk / MSZ