Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz z wizytą w Republice Mołdawii
24.04.2019
– Obchody rocznicowe Partnerstwa Wschodniego powinny przyczynić się do zwiększenia percepcji tego projektu zarówno po stronie państw członkowskich UE jak również, a może przede wszystkim, 6 krajów partnerskich – mówił wiceszef polskiej dyplomacji podczas konferencji z okazji 10. rocznicy Partnerstwa Wschodniego „Silni razem”, zorganizowanej w Kiszyniowie.
W swoim wystąpieniu wiceminister Przydacz podkreślił znaczenie obchodów 10. rocznicy Partnerstwa Wschodniego jako unikalnej możliwości rozpoczęcia debaty na temat wizji przyszłości tej inicjatywy po roku 2020 oraz zaprezentował polskie propozycje w sprawie dalszego jej rozwoju. – Partnerstwo Wschodnie jest jedną z najbardziej udanych inicjatyw unijnych i nie ma wątpliwości, że jej realizacja przyczyniła się do pozytywnych zmian we wschodnim sąsiedztwie UE – ocenił wiceszef polskiego MSZ.
W trakcie wizyty w Kiszyniowie wiceminister Marcin Przydacz przeprowadził również konsultacje dwustronne z wiceminister spraw zagranicznych Republiki Mołdawii Danielą Morari, podczas których omówiono stan wzajemnych relacji oraz perspektywy procesu stowarzyszeniowego Mołdawii z UE. Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że w wyniku lutowych wyborów parlamentarnych w Mołdawii utworzony zostanie rząd, który będzie kontynuował proces integracyjny ze strukturami europejskimi. Ocenił także, że jest to jedyna droga prowadząca do modernizacji i transformacji demokratycznej państwa oraz potwierdził gotowość Polski do dalszego wsparcia Mołdawii w tym zakresie.
Przy okazji wizyty w Mołdawii wiceminister Marcin Przydacz zapoznał się także z efektami projektu polskiej pomocy rozwojowej „Mołdawskie Szlaki Kulinarne”. Projekt ten, realizowany w latach 2015 – 2017 r. w regionach Călăraşi i Purcari, miał na celu wsparcie obszarów wiejskich poprzez budowę produktu lokalnego i turystycznego oraz zrównoważony rozwój wsi.
Wiceminister spraw zagranicznych odwiedził także Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych, prowadzone z inicjatywy polskiej Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Złożył również kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz odwiedził bibliotekę im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. MSZ