W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk w Poznaniu o perspektywach pojednania na Bałkanach Zachodnich

23.10.2019

– Polska wyjątkowo dobrze rozumie wagę pojednania, ale też wie, jak trudny jest to proces – mówił wiceminister Szynkowski vel Sęk podczas debaty na temat kultury pojednania oraz polsko-niemieckich doświadczeń w tym zakresie, która odbyła się w Poznaniu.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas debaty w Poznaniu

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Zachodni oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jego głównym tematem była perspektywa wykorzystania doświadczeń pojednania polsko-niemieckiego w procesie pojednania narodów regionu Bałkanów Zachodnim. Konferencja była jednym z ostatnich wydarzeń eksperckich polskiego przewodnictwa w pracach Procesu Berlińskiego. Kluczowym elementem Procesu był Szczyt Bałkanów Zachodnich, który miał miejsce w lipcu tego roku w Poznaniu.

W trakcie konferencji eksperci z Polski oraz państw regionu Bałkanów Zachodnich dyskutowali na temat uniwersalnej kultury pojednania oraz tego, w jaki sposób postrzegany jest proces pojednania polsko-niemieckiego i czy może on być pewnym modelem dla regionu Bałkanów Zachodnich. W debacie, obok ekspertów, uczestniczyli studenci UAM.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził przekonanie, że wiele polskich doświadczeń może być wykorzystanych w regionie Bałkanów Zachodnich. – Polskie przewodnictwo w Procesie Berlińskim oraz szczyt Bałkanów Zachodnich  ‎w Poznaniu i towarzyszące mu wydarzenia pozwoliły nam lepiej poznać problemy regionu i zaktywizować nasze relacje z bałkańskim partnerami – ocenił wiceminister spraw zagranicznych.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk zaznaczył ponadto, że Polska chce zdecydowanie utrzymać swoje zaangażowanie na Bałkanach oraz poinformował o najważniejszych działaniach, projektach oraz finansowym wsparciu, jakiego Polska udzieliła regionowi w trakcie naszego przewodnictwa w Procesie Berlińskim. – Pojednanie, rozwiązywanie tzw. kwestii trudnych i wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w regionie było jednym z najważniejszych priorytetów tego przewodnictwa – przypomniał wiceminister Szynkowski vel Sęk, zwracając także uwagę na konsekwentne wsparcie Polski dla europejskich aspiracji regionu Bałkanów Zachodnich. Podkreślił również, że brak decyzji i oferty dla Macedonii Północnej i Albanii w kwestii akcesji do UE jest w ocenie Polski ogromnym błędem, który może podważyć zaufanie całego regionu do Unii Europejskiej.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Instytut Zachodni

{"register":{"columns":[]}}