W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wziął udział w obchodach 80. rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow

23.08.2019

– Dziś mija 80 lat od zawarcia Paktu zwanego Ribbentrop-Mołotow. Polska odczuła skutki Paktu najdotkliwiej: stała się pierwszym celem agresji rozpoczynającej II wojnę światową, a pakt powstrzymał państwa zachodnie od udzielenia Polsce pomocy zbrojnej – mówił wiceminister Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości zorganizowanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja naukowa oraz prezentacja oficjalnego spotu inaugurującego wystawę „Walka i cierpienie” i kampanię informacyjną w mediach społecznościowych.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wziął udział w obchodach 80. rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wygłosił w Gdańsku przemówienie otwierające konferencję naukową „Pakt dla Wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r.”. W konferencji udział wzięli uznani międzynarodowi historycy – przedstawiciele muzeów narodowych państw dotkniętych skutkami Paktu Ribbentrop-Mołotow. – Nazwanie Paktu Ribbentrop–Mołotow „Paktem dla wojny” jest jak najbardziej trafne, bowiem istnienie w nim tajnego protokołu o podziale stref wpływów było ewidentnym złamaniem prawa międzynarodowego – podkreślił wiceminister Szynkowski vel Sęk. Przypomniał również, że na mocy tajnego protokołu do Paktu Ribbentrop-Mołotow ZSRS zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby Rzesza Niemiecka znalazła się w stanie wojny z Polską.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk podkreślił także znaczenie ogłoszonej dziś wspólnej deklaracji Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii z okazji 80. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. – Pakt doprowadził do wybuchu II wojny światowej i skazał połowę Europy na dziesięciolecia cierpień – przypominał wiceminister spraw zagranicznych.

Podczas podsumowującej wydarzenie konferencji prasowej odbyła się prezentacja oficjalnego spotu inaugurującego globalną kampanię informacyjno-edukacyjną Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kampania ma za zadanie zaprezentować na całym świecie historię polskiego doświadczenia II wojny światowej i oparta jest merytorycznie o wystawę pt. „Walka i cierpienie” opracowaną przez historyków Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dla MSZ.

 – Celem globalnej kampanii informacyjnej MSZ jest oddanie hołdu polskim bohaterom walk i ofiarom II wojny światowej, popularyzacja postaw patriotycznych, upowszechnianie rzetelnej wiedzy o II wojnie światowej opartej o źródła i relacje świadków, a także przeciwdziałanie pojawiającej się niekiedy w przestrzeni publicznej dezinformacji dotyczącej II wojny światowej – mówił wiceminister Szynkowski vel Sęk. Wystawa i związana z nią kampania w mediach społecznościowych przedstawiać będzie opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, z ukazaniem tragizmu wojny, starań Polaków o odzyskanie niepodległej ojczyzny oraz ich niezłomności wobec agresji państw totalitarnych.

 – Począwszy od dziś MSZ przeprowadzi największą w historii polskiej dyplomacji publicznej akcję w obszarze polityki historycznej. Wystawę „Walka i cierpienie” z okazji 80. rocznicy II wojny światowej będzie można zobaczyć w przeszło 80 lokalizacjach w ponad 60 krajach świata, a Internauci poznają ją dzięki mediom społecznościowym – zaznaczył wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Mikołaj Bujak

{"register":{"columns":[]}}