Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą na Łotwie
25.11.2021
Sekretarz stanu Szymon Szynkowski vel Sęk przebywał 24-25 listopada 2021 r. z wizytą na Łotwie. Głównym punktem programu były konsultacje polityczne z Zandą Kalniņą-Lukaševicą - sekretarz parlamentarną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Rydze. Spotkanie było poświęcone omówieniu kwestii dwustronnych oraz aktualnie trwającego kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Ponadto wiceministrowie wymienili poglądy na temat polityki bezpieczeństwa, współpracy regionalnej w kontekście planowanego szczytu Inicjatywy Trójmorza na Łotwie w 2022 r. oraz bieżącej agendy europejskiej. Wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się również z wiceprzewodniczącą Saeimy Republiki Łotewskiej Dagmārą Beitnere-Le Galla.
Podczas swojego pobytu w Rydze wiceminister rozmawiał z arcybiskupem metropolitą Rygi Zbigniewem Stankiewiczem. Następnie udał się do Łatgalii – regionu znanego z polskiego osadnictwa, którego początki sięgają XVI w. Podczas swojej wizyty wiceminister oddał hołd Polakom poległym w Kampanii Łatgalskiej, składając kwiaty pod Krzyżem na Słobódce w Dyneburgu oraz na cmentarzu w Krasławiu.
W Dyneburgu wiceszef MSZ odwiedził Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego. Podczas spotkania z dyrekcją wiceminister podkreślił, że edukacja w języku ojczystym to nieodzowny element wychowania w poczuciu przynależności do polskiej tożsamości narodowej. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy wielofunkcyjnego boiska sportowego finansowanego ze środków MSZ oraz samorządu miasta Dyneburga. Kwestia budowy boiska oraz działalności szkoły była głównym tematem rozmów z merem Dyneburga Andrejsem Elksniņšem.
Podczas zwiedzania Domu Polskiego wiceminister spotkał się z przedstawicielami organizacji polskich, w tym z prezesem Związku Polaków na Łotwie Ryszardem Stankiewiczem i dyrektorką Centrum Kultury Polskiej Żanną Stankiewicz.
W Krasławiu wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się z merem miasta i odwiedził szkołę polską. W ramach łotewskiego systemu publicznych mniejszościowych placówek oświatowych działają 4 takie szkoły (Dyneburg, Krasław, Ryga, Rzeżyca) i jedno przedszkole (Dyneburg).
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych