W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Monachium

08.07.2019

Sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk złożył dziś wizytę w Monachium na zaproszenie Floriana Herrmanna, szefa Bawarskiej Kancelarii Państwa oraz ministra stanu ds. federalnych, europejskich i mediów.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk zwizyta w Monachium

Głównym tematem rozmów, obok aktualnej sytuacji politycznej w Unii Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego i polsko-niemieckich relacji dwustronnych, była przyszłość instrumentu konsultacji i wymiany doświadczeń, jakim jest Polsko-Bawarska Komisja Ekspertów. Strony zgodziły się, że istnieje potrzeba jej usprawnienia i skoncentrowania prac na nowoczesnych technologiach, innowacyjności oraz komercjalizacji prac naukowych. Ponadto uczestnicy spotkania omówili dwustronne kwestie oświatowe i historyczne. Strona polska podkreśliła, że nauczanie języka polskiego jako ojczystego w Niemczech jest przedmiotem dialogu polskiego rządu z rządem federalnym m.in. w ramach Okrągłego Stołu. Wiceminister Szynkowski vel Sęk zwrócił jednocześnie uwagę na fakt niewywiązywania się przez Bawarię z tego zobowiązania, wynikającego z Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W trakcie wizyty wiceminister Szynkowski vel Sęk wielokrotnie poruszał kwestię potrzeby obecności przedstawicieli Polski w gremiach doradczych bawarskich miejsc pamięci, istotnych z uwagi na męczeństwo Polaków. Podkreślał również konieczność godnego upamiętnienia polskich ofiar na terenie znajdujących się w Bawarii obozów Dachau i Flossenbürg oraz możliwość wspólnego upamiętnienia w 2020 r. błogosławionych męczenników Dachau. 

Przy okazji pobytu w Monachium wiceszef MSZ spotkał się również z pierwszym wiceprzewodniczącym Parlamentu Bawarskiego i dyrektorem państwowej Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci Karlem Frellerem oraz arcybiskupem monachijskim i przewodniczącym Episkopatu Niemiec, kardynałem Reinhardem Marxem. Spotkanie z kardynałem było także okazją do omówienia bliskiej współpracy Kościoła katolickiego w Polsce i Niemczech oraz ich wsparcia dla zbliżenia społeczeństw Polski i Niemiec.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Bayerisches Staatskanzlei

{"register":{"columns":[]}}