W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Władysław Bartoszewski przyjął specjalnego wysłannika rządu Chin ds. Eurazji

06.03.2024

Wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski przyjął specjalnego wysłannika rządu Chińskiej Republiki Ludowej do spraw Eurazji, Ambasadora Li Hui. Tematem rozmowy była rosyjska agresja przeciw Ukrainie. Warszawa stała się jedną z kilku stolic odwiedzonych przez delegację chińską w ramach konsultacji z niektórymi państwami europejskimi.

MWTB ze specjalnym przedstawicielem rządu ChRL ds. Eurazji, amb. Li Hui.

Wiceminister wyraził zainteresowanie działaniami Chinskiej Republiki Ludowej na rzecz przywrócenia pokoju w Europie. Stwierdził, że Polska wyraża nadzieję na dalsze konstruktywne zaangażowanie Chin i aktywność dyplomatyczną w ramach już funkcjonujących inicjatyw pokojowych.

Strona polska podkreśliła, że agresja Rosji na Ukrainę pozostaje kluczowym wyzwaniem dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego. Zaakcentowała konieczność przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz powstrzymanie się od gróźb użycia siły, jako podstawy pokojowego uregulowania konfliktu. Wskazała również, że wsparcie dla ofiary napaści jest nie tylko prawem, ale obowiązkiem wszystkich członków społeczności międzynarodowej, zwłaszcza stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwała stronę chińską do nieokazywania Rosji, jako agresorowi, wsparcia politycznego, gospodarczego i militarnego. Wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski, podkreślił brak przyzwolenia na jakiekolwiek próby usprawiedliwiania agresji ''uzasadnionymi obawami bezpieczeństwa”.

Strona polska potępiła groźby użycia broni nuklearnej przez Rosję oraz militaryzację Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na nielegalnie okupowanym terytorium Ukrainy przez wojska rosyjskie. W polskiej ocenie, działania te stanowią niebezpieczny precedens i mogą mieć negatywne skutki nie tylko dla Europy Wschodniej, ale również dla całej wspólnoty międzynarodowej. Polska docenia sprzeciw Chin wobec rosyjskich gróźb oraz liczy na konkretne działania, również na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie, w tym na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wiceminister Bartoszewski podkreślił także jednoznacznie negatywny wpływ Rosji na bezpieczeństwo żywnościowe państw rozwijających się.

Ambasador Li Hui wskazał, że Chiny nie są stroną konfliktu, a sytuacja w Ukrainie nie służy niczyim interesom. Zaakcentował gotowość Chin do wsparcia w wypracowaniu konsensusu przez strony przedłużającego się konfliktu i zapowiedział kontynuację konsultacji z partnerami międzynarodowymi.

 

Foto.: B. Milkowska / MSZ

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}