W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki na konferencji o przeciwdziałaniu migracji z Basenu Jeziora Czad

03.09.2018

– Zgodnie z założeniem przeciwdziałania zagrożeniom migracyjnym u ich źródeł Polska aktywnie uczestniczy w niesieniu pomocy mieszkańcom Basenu Jeziora Czad, między innymi poprzez wkład finansowy i osobowy w inicjatywy UE – powiedział wiceminister Bartosz Cichocki podczas Konferencji Wysokiego Szczebla na temat sytuacji w Basenie Jeziora Czad, zorganizowanej w Berlinie pod patronatem szefów dyplomacji Nigerii, Norwegii i Niemiec.

2018-09-03-czad-001

W Basenie Jeziora Czad nakładają się wyzwania z zakresu bezpieczeństwa, w tym zwalczanie terroryzmu, niski stopień rozwoju oraz niekorzystne zmiany klimatyczne, przyczyniając się zarazem do silnej presji migracyjnej. Zmiany klimatyczne, coraz bardziej odczuwalne w regionie, powodują stopniowe pustynnienie i wpływają w znacznej mierze na cykliczne klęski głodu i niski poziom rozwoju. Sytuację dodatkowo komplikują konflikty zbrojne oraz działalność islamistycznych ugrupowań terrorystycznych, które doprowadziły w ostatnich latach do klęski humanitarnej i spowodowały kryzys migracyjny w regionie. Blisko 11 mln osób wymaga natychmiastowej pomocy, a 2,5 mln osób zostało zmuszonych do przesiedlenia. – Polska wspiera Połączone Siły G5 Sahel w zakresie przekazywania wsparcia materiałowego oraz przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

W trakcie berlińskiej konferencji przedstawiciele państw i organizacji międzynarodowych omówili możliwe sposoby rozwiązania problemów regionu i kwestie związane z udzieleniem pomocy humanitarnej dla ogarniętej kryzysem ludności. Wiceminister Bartosz Cichocki zadeklarował polskie wsparcie finansowe dla państw Basenu Jeziora Czad ogarniętych kryzysem humanitarnym. Pomoc udzielana potrzebującym na miejscu oraz zapewnienie minimum bezpieczeństwa sprzyja zmniejszaniu się presji na lokalną ludność do opuszczania swych domów w poszukiwaniu lepszych warunków życia, w tym w Europie.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}