Wiceszef MSZ na konferencji w Macedonii Północnej
13.05.2019
Perspektywa rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich, współpraca regionalna, bezpieczeństwo i budowa demokratycznych instytucji w regionie są głównymi tematami spotkania przedstawicieli think tanków w Skopje.
Konferencję otworzyli wspólnie: Andrej Zhernovski - wiceminister spraw zagranicznych Macedonii Północnej i Szymon Szynkowski vel Sęk - wiceszef polskiego MSZ, który pełni funkcję pełnomocnika polskiego rządu do spraw organizacji Szczytu Bałkanów Zachodnich.
– Jesteście tutaj po to, aby rozmawiać i dyskutować jak budować przesłanie wspólne dla całego regionu. Musicie dotrzeć z tym przesłaniem do nas - przedstawicieli rządów, polityków, abyśmy nie tylko Was usłyszeli, ale też uwzględniali Wasze opinie w decyzjach – zaapelował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, zwracając się do uczestników konferencji.
Dwudniowe wydarzenie w stolicy Macedonii Północnej, zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ośrodek Studiów Wschodnich, odbywa się w ramach przygotowań do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w 5 lipca br., w Poznaniu. Konferencja jest podsumowaniem „narodowych stolików eksperckich” zorganizowanych wiosną br. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we wszystkich stolicach Bałkanów Zachodnich.
– Wybraliśmy społeczeństwo obywatelskie jako jeden z czterech priorytetów naszego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i w ramach tego priorytetu, za najważniejsze uznaliśmy wzmocnienie pozycji ekspertów, pracujących w think-tankach – podkreślił wiceszef polskiego MSZ.
Celem konferencji jest podsumowanie konsultacji przeprowadzonych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w każdej ze stolic regionu Bałkanów Zachodnich, a także przygotowanie wspólnego stanowiska na Szczyt Liderów Procesu Berlińskiego. – Chcemy podsumować nasze wcześniejsze konsultacje we wszystkich stolicach regionu, po to, aby przygotować spotkania przedstawicieli rządów z przedstawicielami organizacji pozarządowych podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu – zaznaczył wiceminister Szynkowski vel Sęk.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele think-tanków z Bałkanów Zachodnich, państw Grupy Wyszehradzkiej, a także niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej, uczestniczących w pracach Procesu Berlińskiego.
Proces ten to inicjatywa Niemiec wspierająca współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich i uzupełniająca politykę rozszerzenia UE, zapoczątkowana szczytem 28 sierpnia 2014 r. w Berlinie. W procesie uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich będących kandydatami do członkostwa w UE (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania) oraz potencjalnymi kandydatami (Bośnia i Hercegowina, Kosowo), a także objętymi polityką rozszerzenia. Polska dołączyła do inicjatywy w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. MSZ