Wizyta minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji w Warszawie
30.05.2019
– Szwecja jest dla Polski kluczowym partnerem w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Unii Europejskiej. Łączą nas relacje o randze strategicznych – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszego spotkania ze swoją szwedzką odpowiedniczką.
Wizyta minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji Margot Wallström miała miejsce w związku z setną rocznicą nawiązania dwustronnych stosunków dyplomatycznych między Polską a Szwecją, piętnastą rocznicą akcesji Polski do UE oraz dziesiątą rocznicą zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego.
Rozmowy dotyczyły przyszłości UE w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, nowego cyklu instytucjonalnego, a także brexitu. Ministrowie podkreślili, że Polska i Szwecja zgadzają się w wielu kwestiach dotyczących rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich, w tym co do konieczności utrzymania silnego zaangażowania UE w tym regionie. - Uważamy, że integracja europejska jest najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia stabilności i dobrobytu Bałkanów Zachodnich oraz bezpieczeństwa całego kontynentu – zapewnił minister Czaputowicz.
Omówiono także zagadnienia współpracy w regionie Morza Bałtyckiego w kontekście organizacji przez Polskę 10. dorocznego Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w Gdańsku (12-13 czerwca), a także spotkania ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego w Jurmali na Łotwie, które podejmie kwestie reformy tej organizacji, uwzględniając potrzebę synergii istniejących inicjatyw współpracy w regionie.
Ministrowie odnieśli się także do bardzo dobrej współpracy Polski i Szwecji na forum Narodów Zjednoczonych. W ubiegłym roku oba państwa wspólnie sprawowały mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Minister Czaputowicz przedstawił swojej szwedzkiej rozmówczyni program polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa w sierpniu br.
Po zakończeniu rozmów bilateralnych ministrowie wzięli udział w zorganizowanej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej debacie poświęconej unijnej polityce wschodniej w kontekście 10. rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego, którego inicjatorami są Polska i Szwecja. Podczas rozmowy ministrowie zgodzili się co do znaczenia potencjału młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego w dalszym rozwoju Partnerstwa Wschodniego. Minister Czaputowicz przedstawił także polskie propozycje mające na celu wzmocnienie Partnerstwa Wschodniego – zbliżenie prawodawstwa, współpraca sektorowa oraz instytucjonalizacja. Nadanie kształtu instytucjonalnego w postaci np. sekretariatu lub rotacyjnej prezydencji pozwoliłoby krajom Partnerstwa na utrzymanie zainteresowania UE dalszym rozwojem tej inicjatywy.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski/MSZ