W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Brukseli

28.01.2019

Najważniejsze kwestie agendy Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz zagadnienia współpracy państw członkowskich UE w ramach tego gremium były przedmiotem spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów unijnych zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa ONZ z wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federiką Mogherini w Brukseli.

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Brukseli

W zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Królestwa Belgii spotkaniu z wysoką przedstawiciel UE wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Belgii - Didier Reynders, Niemiec – Heiko Maas i Polski Jacek Czaputowicz oraz sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Europejskich i Zagranicznych Francji Jean-Babtiste Lemoyne i sekretarz stanu ds. Wspólnoty Narodów i ONZ Wielkiej Brytanii Tariq Ahmad. Uczestnicy dyskusji poruszyli m.in. temat współdziałania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście sytuacji w bezpośrednim sąsiedztwie UE, w tym na Ukrainie. - Zależy nam na utrzymaniu problemu agresji na Ukrainę na agendzie forów międzynarodowych. Warto rozważyć ewentualną misję pokojową ONZ na Ukrainie oraz ideę powołania specjalnego przedstawiciela SG ONZ ds. Ukrainy – powiedział szef polskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu. 

Ministrowie omówili również kwestię relacji pomiędzy ONZ i organizacjami regionalnymi w kontekście skutecznego zapobiegania konfliktom oraz współpracy z afrykańskimi partnerami będącymi niestałymi członkami Rady. W trakcie spotkania minister Czaputowicz podzielił się także doświadczeniami Polski z pierwszego roku członkostwa w Radzie, przedstawiając polskie priorytety oraz zaprezentował dotychczasowe działania na rzecz ich realizacji. Szef MSZ podkreślił, iż niezmiennym wyzwaniem dla światowego pokoju i bezpieczeństwa pozostaje sytuacja na Bliskim Wschodzie. W tym kontekście przypomniał, iż w lutym br. odbędzie się w Warszawie organizowana wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi międzynarodowa konferencja poświęcona temu regionowi. Minister Czaputowicz wskazał przy tym na potrzebę zbliżania stanowisk państw UE z USA w zakresie problematyki międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Jednocześnie zaznaczył, że w czasie prezydencji w Radzie w sierpniu br. Polska zamierza skupić się m.in. na kwestiach dotyczących przeciwdziałania najcięższym zbrodniom z perspektywy prawa międzynarodowego oraz promocji wolności religii i wyznania.

Szef polskiej dyplomacji był również jednym z gości honorowych podczas narady belgijskich ambasadorów. Motywem przewodnim spotkania belgijskich dyplomatów była działalność Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z objęciem przez Belgię funkcji niestałego członka tego gremium w okresie 2019-2020. Uczestnicy dyskutowali m.in. na temat wyzwań, jakie stoją przed Radą Bezpieczeństwa w bieżącym roku.

 Wizyta w Brukseli była również okazją do odbycia spotkania dwustronnego z ministrem-prezydentem Flandrii Geertem Bourgeois. Rozmowa dotyczyła zaangażowania rządu Flandrii w przygotowania wystawy „Pancerne skrzydła”, ukazującej wyzwolenie Flandrii w 1944 r. przez żołnierzy Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Rozmówcy omówili również kwestie współpracy Polski i Flandrii, w tym w szczególności w zakresie stosunków ekonomicznych.

 Minister Czaputowicz uczestniczył ponadto w inauguracji wystawy „Pancerne skrzydła” w Królewskim Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli  - Przyczyniając się do zwycięstwa naszych sojuszników podczas II wojny światowej, polskie siły zbrojne napisały wspaniały rozdział w historii wojskowości – powiedział szef polskiej dyplomacji podkreślając, że wystawa jest szczególnym hołdem dla dzielnych ludzi i ich wspaniałego dowódcy. – Marzenie generała Maczka i jego żołnierzy stało się rzeczywistością. Polska jest dzisiaj wolnym krajem, który może oddawać cześć swoim bohaterom i opowiadać o nich światu – zaznaczył minister Czaputowicz. W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. wicepremier i minister spraw zagranicznych i obrony Belgii Didier Reynders oraz minister-prezydent Flandrii Geert Bourgeois.

Galeria zdjęć: https://www.flickr.com/photos/polandmfa/sets/72157702888543562

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Gabriel Piętka / MSZ

 

 

{"register":{"columns":[]}}