Wizyta ministra spraw zagranicznych Brazylii
10.05.2019
- Dobrą podstawą do rozwoju współpracy jest duża grupa osób pochodzenia polskiego w Brazylii, które od XIX w. wyjeżdżały do tego państwa, znalazły tam drugą ojczyznę i dzisiaj utrzymują też relacje z naszym krajem – powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araújo.
Wizyta szefa dyplomacji Federacyjnej Republiki Brazylii w Warszawie potwierdza dobry stan stosunków dwustronnych i wolę dalszego ich rozwijania, również w ramach kontaktów na najwyższym szczeblu. Ministrowie omówili m.in. perspektywy dialogu politycznego, potrzebę rozwijania współpracy gospodarczej i rozbudowania bazy prawno-traktatowej oraz możliwości rozwoju współpracy w zakresie obronności.
Brazylia jest głównym partnerem handlowym Polski w Ameryce Południowej. Polskie firmy działają w Brazylii m.in. w branży meblarskiej, chemicznej, motoryzacyjnej, internetowej i kolejowej. – Chcemy dalej zwiększać wymianę handlową z Brazylią, zwłaszcza więcej eksportować na tamtejszy rynek, pobudzać aktywność biznesową i inwestycyjną w obu kierunkach – powiedział szef polskiej dyplomacji. Obie strony wymieniły zawarcie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jako jedną z zachęt do podejmowania aktywności biznesowo-inwestycyjnej. Polska i Brazylia zamierzają także rozwijać współpracę na polu kultury, nauki i technologii, za pośrednictwem instytutów i jednostek badawczo-naukowych.
Dzisiejsza rozmowa ministrów poświęcona była też kwestiom międzynarodowym, a także sytuacji w Wenezueli. Przedłużający się kryzys polityczny w tym kraju niekorzystnie wpływa na stabilność regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz skutkuje wymiernymi reperkusjami ekonomicznymi i humanitarnymi. – Podzielamy stanowisko społeczności międzynarodowej, że pan Juan Guido jako prezydent tymczasowy jest gwarancją stabilności. Chcemy, żeby Wenezuela powróciła na drogę demokracji – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Minister Jacek Czaputowicz przekazał także podczas spotkania, że Polska jest przychylna staraniom Brazylii o formalne rozpoczęcie procesu akcesyjnego do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Obie strony liczą także na rychłą finalizację negocjacji w sprawie zawarcia umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur), która powinna przyczynić się do zwiększenia obrotów handlowych między oboma blokami.
Z kolei minister Araújo, który przewodniczył delegacji brazylijskiej w trakcie lutowego spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie zorganizowanego wspólnie przez Polskę i USA w Warszawie, wyraził zainteresowanie współpracą w ramach Procesu Warszawskiego, szczególnie w ramach grupy roboczej ds. przeciwdziałania terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ