W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra spraw zagranicznych Jeana Asselborna w Warszawie

10.07.2019

- Z Luksemburgiem łączy nas dobra współpraca zarówno na poziomie bilateralnym, jak i wielostronnym – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszej wizyty ministra spraw zagranicznych Jeana Asselborna w Warszawie.

Wizyta ministra spraw zagranicznych Jeana Asselborna w Warszawie

– Dzisiejsze rozmowy potwierdziły, że nasze kraje pragną rozwijać współpracę w wymiarze politycznym, gospodarczym i kulturalno-naukowym – dodał minister. Wyraził też nadzieję, że impulsem do pogłębienia relacji dwustronnych będzie  przypadająca w 2021 r. setna rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych miedzy obydwoma krajami. Minister wskazał też na poparcie Polski dla rozwoju współpracy w formacie Grupa Wyszehradzka-państwa Beneluksu.

Rozmowy ministrów dotyczyły również przyszłości UE w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, nowego cyklu instytucjonalnego oraz brexitu. Omówiono także inne zagadnienia z bieżącej agendy Unii Europejskiej, w tym migracje, praworządność, relacje UE-USA, rozszerzenie UE, również w kontekście szczytu Procesu Berlińskiego w Poznaniu. – Proces rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich to inwestycja w pokój i bezpieczeństwo w Europie – podkreślił minister Czaputowicz.

Rozmówcy poruszyli ponadto tematy dotyczące polityki wschodniej: od sytuacji w Rosji, na Ukrainie i Białorusi po relacje UE-Rosja i współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego. Ministrowie odnieśli się ponadto do sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Podczas swojej wizyty w Warszawie minister Jean Asselborn spotkał się także dzisiaj z sekretarzem stanu w MSZ Konradem Szymańskim.

Rozmowa w głównej mierze poświęcona była przyszłości Unii Europejskiej i zagadnieniom rynku wewnętrznego, jak również tematowi praworządności, migracji oraz brexitu. – Wspólny rynek jest największym zasobem rozwojowym Unii Europejskiej. Dalsza integracja sektora usług poprzez eliminację barier administracyjnych i regulacyjnych powinna być celem przyszłej Komisji, a także całej UE. Opowiadamy się za dalszą liberalizacją swobodnego przepływu usług w UE – powiedział wiceminister Szymański.  – Ukształtowaliśmy agendę polityczną UE na nadchodzące lata i zgadzamy się, że jednolity rynek we wszystkich jego wymiarach jest kluczowym atutem UE – dodał.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Gabriel Piętka/MSZ

{"register":{"columns":[]}}