Wizyta ministra spraw zagranicznych Palestyny w Warszawie
10.06.2019
- Palestyna jest ważnym partnerem dla Polski w regionie Bliskiego Wschodu, z którym łączą nas tradycyjnie bardzo dobre relacje - powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem palestyńskiej dyplomacji Riadem Malkim.
Rozmowy ministrów były okazją do podsumowania stanu relacji dwustronnych, jak również do wymiany poglądów na kluczowe kwestie dla pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Ministrowie zgodzili się co do dobrego stanu stosunków bilateralnych, wyrażając wolę ich dalszego rozwoju, szczególnie w obszarze wymiany gospodarczej, ochrony dziedzictwa kulturowego i turystyki. – Cieszy nas szczególnie rozwój kontaktów międzyludzkich możliwy dzięki wymianie akademickiej – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Wskazał przy tym, że w ramach programu im. Ignacego Łukasiewicza naukę na polskich uniwersytetach pobiera grupa kilkunastu młodych Palestyńczyków.
Minister Jacek Czaputowicz stwierdził, że Polska – podobnie jak pozostałe kraje UE – opowiada się za rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o model dwupaństwowy, w wyniku którego powstałaby suwerenna Palestyna współistniejąca w pokoju z Izraelem. Poinformował w tym kontekście o kontynuacji prac w ramach zainicjowanego lutową konferencją Procesu Warszawskiego. Minister Czaputowicz zaznaczył, że obie strony konfliktu izraelsko-palestyńskiego powinny poddać konstruktywnej analizie amerykański plan pokojowy, po jego pełnym przedstawieniu. Dodał, że – obok Unii Europejskiej – Stany Zjednoczone Ameryki to jeden z najważniejszych aktorów odgrywających kluczową rolę w bliskowschodnim procesie pokojowym.
Minister Czaputowicz zadeklarował wolę kontynuacji polskiego zaangażowania w pomoc rozwojową dla Palestyny. – Środki przeznaczane na ten cel w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej, jak również nasz wkład do budżetu Agencji ONZ do spraw Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) zostały w ostatnich latach znacząco zwiększone – powiedział.
W dniu jutrzejszym minister Malki weźmie udział w Warszawskich Targach Humanitarnych.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski/MSZ