Wizyta ministra Zbigniewa Raua w Paryżu
15.10.2020
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego oraz dwustronne polsko-francuskie konsultacje stanowiły główne elementy dzisiejszej wizyty w Paryżu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Konsultacje szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego były pierwszymi w takiej formule od 2016 roku.
Podczas spotkania ministrowie omówili dynamiczną sytuację w sąsiedztwie Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście aktualnego rozwoju wydarzeń na Białorusi, relacji UE z Rosją, jak też perspektyw wzmacniania Partnerstwa Wschodniego. Tematem dyskusji ministrów była także sytuacja we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz w Libii. Na agendzie rozmów znalazła się również współpraca transatlantycka, sprawy bezpieczeństwa oraz relacje UE z Chinami i strategia wobec regionu Indo-Pacyfiku.
Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec zaprezentowali narodowe strategie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, jak też omówili kwestie migracji i zarządzania granicami państw członkowskich UE.
Podczas wizyty w Paryżu minister Zbigniew Rau spotkał się także z szefem francuskiej dyplomacji Jeanem-Yvesem Le Drianem. Rozmowa była okazją do omówienia aktualnych spraw w relacjach dwustronnych, w nawiązaniu do wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Warszawie w lutym br. Ministrowie omówili także stan współpracy sektorowej wynikającej z zapisów Polsko-Francuskiego Programu Współpracy na lata 2020-2023 i plany związane z jej rozwojem w najbliższym okresie. Szczególną uwagę poświęcono zacieśnianiu dwustronnej współpracy gospodarczej.
Ponadto ministrowie omówili tematy związane z polityką bezpieczeństwa zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w ramach prac na forum UE i NATO.
15 października 2020 roku została zawarta wspólna deklaracja ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego: Francji, Niemiec i Polski - Jean-Yves Le Driana, Heiko Maasa i Zbigniewa Raua, potwierdzająca stanowisko Unii Europejskiej wzywające do podjęcia działań na rzecz pokoju, bezpieczeństwa, demokracji i praw człowieka oraz do ochrony wartości, na których Unia została ustanowiona, a także jej własnych interesów.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Jonathan Sarago / MSZ Republiki Francuskiej
Fot. Tymon Markowski / MSZ RP
Wideo Gabriel Piętka / MSZ RP
Materiały
Deklaracja na zakończenie spotkania Trójkąta Weimarskiego201015_Draft_joint_statement_DE_PL_FR_rev_VF_final_clean_PL_(3)_(1)_przeredagowane.docx 0.02MB