Wizyta podsekretarza stanu Marka Prawdy w Królestwie Danii
08.12.2024
Spotkanie z przedstawicielami duńskiego MSZ oraz udział w konferencji tria kolejnych prezydencji (Polska, Dania i Cypr), poświęconej europejskiemu bezpieczeństwu i konkurencyjności, były głównymi punktami wizyty wiceministra Prawdy w Kopenhadze, zrealizowanej w dniach 5-6 grudnia br.
Wydarzenie z udziałem wiceszefa polskiego MSZ oraz duńskiej minister Marie Bjerre, przy zaangażowaniu Ambasady Cypru w Danii, zrealizowane zostało w kontekście rozpoczynającego się 1 stycznia 2025 roku nowego tria unijnej prezydencji. Przez kolejne 18 miesięcy Polska, Dania oraz Cypr będą kolejno sprawować półroczne przewodnictwo w Radzie UE, kierując pracami tej instytucji.
W ramach polsko-duńskich konsultacji dwustronnych, wiceminister Prawda spotkał się z sekretarzem stanu ds. Polityki Europejskiej i Arktyki Jonasem Beringiem Liisbergiem. Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania były przygotowania do rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 roku prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, a także plany duńskiego przewodnictwa w Radzie UE w II połowie przyszłego roku. W trakcie spotkania omówiono również kwestie związane z rozszerzeniem Unii Europejskiej oraz aktualną sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.
W rozmowie ze Stałym Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Danii Jeppe Tranholmem-Mikkelsenem wiceminister Prawda poruszył kwestię oceny dotyczącej bieżącej sytuacji geopolitycznej w Europie.
Podsekretarz Stanu Marek Prawda wspólnie z duńską minister ds. europejskich Marie Bjerre, wziął udział w konferencji pt. Building European Security and Competitiveness in Uncertain Times. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Ambasadę RP w Kopenhadze, duńskie MSZ oraz Think Tank Europa, wiceminister Prawda zwrócił uwagę m.in na konieczność dostosowania polityki UE do aktualnych wyzwań. Podkreślił ponadto znaczenie wzmacniania bezpieczeństwa Unii Europejskiej, także przez proces rozszerzenia, oraz na konieczność poprawy konkurencyjności unijnej gospodarki wobec globalnych partnerów.