W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna pracowników urzędów socjalnych Królestwa Norwegii

07.03.2019

W dniach 4-6 marca br. odbyła się wizyta studyjna, która miała na celu zapoznanie pracowników norweskich urzędów socjalnych z polskim systemem ochrony małoletnich i systemem pieczy nad małoletnimi.

Budynek MSZ

Podczas spotkań omówiono możliwości poprawy działań prewencyjnych oraz koordynacji współpracy w przypadkach ingerencji zagranicznych instytucji socjalnych we władzę rodzicielską obywateli polskich poza granicami kraju. Poruszona została problematyka ograniczania władzy rodzicielskiej i związane z tym możliwości wsparcia rodzin w ramach kompetencji poszczególnych ministerstw.

Przedmiotem dyskusji były także sposoby deeskalacji narastającego konfliktu wokół przypadków umieszczania małoletnich obywateli polskich w rodzinach zastępczych za granicą oraz trudności związane z pozyskaniem odpowiednich kandydatów na rodzinę zastępczą dla dzieci znajdujących się pod opieką zagranicznych służb socjalnych. Uczestnicy wizyty studyjnej mieli ponadto okazję zapoznać się z polskim systemem prawnym regulującym sytuację małoletnich, wymienić doświadczenia i omówić zagadnienia, które we współpracy transgranicznej sprawiają najwięcej trudności.

Wizyta studyjna pracowników urzędów socjalnych Królestwa Norwegii odbyła się na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zaproszenia skierowane zostały do 11 gminnych urzędów socjalnych, w których okręgu zamieszkuje największa liczba Polaków i które w największym stopniu miały do czynienia ze sprawami małoletnich obywateli RP. W wizycie wzięli udział również eksperci norweskiego Dyrektoratu ds. Dzieci, Młodzieży i Spraw Rodzinnych oraz Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego. 

Projekt, w całości sfinansowany ze środków MSZ, został zrealizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Biurem Rzecznika Praw Dziecka oraz Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie.

Cykl wizyt studyjnych z udziałem pracowników służb socjalnych państw, w których osiedliła się największa liczba obywateli polskich, został zapoczątkowany przez MSZ w 2018 r. Pierwsza wizyta studyjna z udziałem 11 pracowników urzędów socjalnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odbyła się w październiku 2018 r. Z kolei w listopadzie 2018 r. w podobnej wizycie udział wzięło 13 niemieckich urzędników ds. młodzieży (Jugendamt).

Prowadzenie działań informacyjnych skierowanych do pracowników norweskich służb socjalnych jest niezbędne dla poprawy współpracy miejscowych służb z urzędami konsularnymi, uwrażliwienie ich na potrzeby lepszego wspierania małoletnich Polaków umieszczonych w rodzinach zastępczych w obu tych krajach w odniesieniu do kwestii pielęgnacji tożsamości narodowej oraz polskiej kultury. W ocenie MSZ wymiana doświadczeń i zebrane podczas spotkań informacje wpłyną pozytywnie na skuteczność wspólnych działań i pozwolą znaleźć rozwiązania jak najbardziej korzystne dla ochrony interesów małoletnich.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}