Wizyta w Warszawie ministra spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Królestwa Hiszpanii
19.03.2019
- Nasze rozmowy potwierdziły wolę intensyfikacji współpracy dwustronnej w wymiarze politycznym, gospodarczym, kulturalno-naukowym, w zakresie kontaktów społecznych – podkreślił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem hiszpańskiej dyplomacji Josepem Borrellem Fontellesem.
Rozmowy ministrów służyły omówieniu najważniejszych kwestii europejskich, w tym przyszłości UE, brexitu, wyborów do Parlamentu Europejskiego, nowej perspektywy finansowej UE, pogłębienia jednolitego rynku, a także Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, w tym sytuacji w państwach najbliższego sąsiedztwa. Poświęcone były także kwestiom migracji, polityce bezpieczeństwa, jak również relacjom transatlantyckim oraz współpracy na forum ONZ.
Ministrowie wysoko ocenili stan rozwoju relacji polsko-hiszpańskich i potwierdzili zainteresowanie pogłębieniem dialogu politycznego, także w ramach stałych mechanizmów dwustronnych konsultacji międzyrządowych i forów parlamentarnych, oraz intensyfikacją współpracy kulturalno-naukowej i gospodarczej, w tym inwestycyjnej. Systematycznie wzrasta wartość wzajemnych obrotów handlowych, które w 2018 r. osiągnęły rekordowy wynik 10,7 mld EUR. Rośnie też wartość hiszpańskich inwestycji w Polsce, które przekroczyły wartość 12 mld EUR. Towarzyszy temu coraz większe zainteresowanie polskich inwestorów rynkiem hiszpańskim, na którym już operują polskie firmy, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, farmaceutycznym oraz IT. Perspektywicznym obszarem współpracy gospodarczej są sektory wysoko rozwiniętych technologii, jak biotechnologia, automatyka czy nowoczesna energetyka.
- Dwa ważne państwa Unii Europejskiej – Hiszpania i Polska – powinny współpracować. Wtedy razem wniesiemy dużo do projektu europejskiego. Nie możemy integracji europejskiej ograniczać, czy też w sposób wyłączny osadzać na współpracy niemiecko-francuskiej. Potrzeba ambitnych państw średnich, takich jak Hiszpania i Polska, żeby ten projekt europejski był pełny - powiedział minister Jacek Czaputowicz na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem Josepem Borrellem Fontellesem.
Szefowie polskiego i hiszpańskiego MSZ potwierdzili potrzebę kontynuowania procesu usprawnienia funkcjonowania UE, szczególnie w kontekście nowego cyklu instytucjonalnego w UE. W ich ocenie wobec wielu wyzwań, przed jakimi stoi UE, szczególnie ważne jest utrzymanie jedności i spójności państw członkowskich. Rozmówcy zgodzili się co do potrzeby rozwoju współpracy z państwami unijnego sąsiedztwa na Wschodzie i Południu Europy.
W ocenie ministrów wobec wielu wyzwań, przed jakimi stoi UE, szczególnie ważne jest utrzymanie jedności i spójności państw członkowskich. Rozmówcy zgodzili się co do potrzeby rozwoju współpracy z państwami unijnego sąsiedztwa na Wschodzie i Południu Europy.
- Nasze państwa zajmują miejsca z dwóch stron kontynentu, można powiedzieć. Patrzymy na Hiszpanię, kiedy musimy podjąć decyzję dotyczącą zaangażowania w Ameryce Łacińskiej, jak ostatnio jeśli chodzi o Wenezuelę – powiedział minister Czaputowicz. - My natomiast chętnie dzielimy się z Hiszpanią naszym doświadczeniem, gdy idzie o wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej i razem działamy na rzecz umocnienia naszej obecności. W szczególności polscy i hiszpańscy żołnierze służą w ramach wzmocnionej obecności NATO na Łotwie - dodał szef polskiej dyplomacji.
W związku z członkostwem Polski w RB ONZ w latach 2018-2019 szef polskiej dyplomacji potwierdził wolę współdziałania z Hiszpanią na forum ONZ, zwłaszcza w zakresie promocji zasad prawa międzynarodowego, zapobiegania konfliktom oraz zwalczania nowych zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.
Minister spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Królestwa Hiszpanii Josep Borrell Fontelles złożył wizytę w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Odbyła się ona w roku obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.
W trakcie wizyty szef hiszpańskiej dyplomacji spotkał się z przedstawicielami największych firm hiszpańskich działających w Polsce. Wygłosił również wykład w Kolegium Europejskim w Natolinie pt. „Europa na rozdrożu: spojrzenie z perspektywy Hiszpanii”.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Gabriel Piętka / MSZ