W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla europejskich aspiracji państw bałkańskich w Davos

25.01.2019

– Unijna polityka rozszerzenia jest najlepszym narzędziem do zapewnienia pokoju i wzrostu w państwach Bałkanów Zachodnich – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas panelu poświęconego budowie stabilności w tym regionie Europy.

Światowe Forum Ekonomiczne - logo

Szef polskiej dyplomacji wskazał, że w ramach procesu berlińskiego Polska chce skupić się na czterech priorytetach – gospodarce, zacieśnianiu więzów, społeczeństwie obywatelskim i bezpieczeństwie. Minister Czaputowicz przypomniał uczestikom panelu o Szczycie Procesu w Poznaniu w lipcu br., który będzie poprzedzony spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w kwietniu br. w Warszawie. – Chociaż Proces Berliński nie zastępuje unijnej polityki rozszerzenia, a uzupełnia ją, mam nadzieję, że ten rok przyniesie nowy impuls w naszych relacjach z Bałkanami Zachodnimi – stwierdził minister Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ spotkał się także z wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze. Minister Czaputowicz przypomniał o polskim wsparciu dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i z zadowoleniem odnotował rosnącą wymianę handlową tego państwa z Unią Europejską. – Implementacja Umowy Stowarzyszeniowej oraz o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu jest szansą na pogłębienie stosunków Ukrainy z UE – podkreślił minister Czaputowicz. Omawiając kwestie stosunków dwustronnych szef polskiego MSZ zauważył, że niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o IPN wychodzi naprzeciw oczekiwaniom strony ukraińskiej i wyraził nadzieję, że władze Ukrainy umożliwią prowadzenie poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków – ofiar wojen i represji politycznych na terytorium tego kraju.‎

W tegorocznym Forum wzięło udział ponad 3000 uczestników, w tym przywódców ponad 100 państw, szefów międzynarodowych organizacji oraz liderów 1000 globalnych przedsiębiorstw. Mottem przewodnim tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos było: Globalizacja 4.0: Kształtowanie globalnej architektury w dobie czwartej rewolucji przemysłowej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. World Economic Forum / Benedikt von Loebell

{"register":{"columns":[]}}