W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie MSZ dla polskich eksporterów oraz promocja polskiej myśli technologicznej i naukowej

04.05.2020

Działania polskiej służby zagranicznej w obszarze dyplomacji ekonomicznej, zorientowane na wsparcie polskich przedsiębiorców w sytuacji pandemii COVID-19, były tematem przewodnim dzisiejszego briefingu wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskego.

2020.05.04 Warszawa . Minister Pawel Jablonski . Konferencja prasowa .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Jak poinformował wiceszef polskiej dyplomacji, wysiłki realizowane przez resort spraw zagranicznych we współpracy z  innymi ministerstwami i agencjami rządowymi to szeroki zakres działań, zaczynając od gromadzenia informacji o ofertach środków do walki z COVID-19 i wsparcia ich zakupów, poprzez pozyskiwanie dostępu do know-how o stosowanych na świecie terapiach lekowych, a kończąc na wsparciu dla importerów (m.in. informacje o restrykcjach i logistyka dostaw) oraz eksporterów. W tym ostatnim obszarze wiceminister Jabłoński zaprezentował nowo utworzoną platformę Anti-COVID Offer by Polish Business, mającą na celu wsparcie eksportu polskich produktów, w szczególności innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie. Jak podkreślił, zakładka ANTI-COVID Offer powstała z myślą o zebraniu w jednym miejscu informacji o produktach i rozwiązaniach oferowanych przez polskich przedsiębiorców i naukowców, które mogą okazać się przydatne w walce z  pandemią COVID-19 i w przeciwdziałaniu jej skutkom.  Dokładamy starań, by jak najszerzej promować przy tej okazji polski biznes i nowatorskie rozwiązania z obszaru wysoko zaawansowanych technologii. Pamiętamy też o tym, że w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią przerwane zostały np. łańcuchy dostaw artykułów żywnościowych do niektórych krajów i regionów świata. Stąd rubryka z artykułami rolno-spożywczymi odnotował wiceszef polskiej dyplomacji.

Wiceminister Jabłoński przypomniał także, że w celu wsparcia importu środków ochrony indywidualnej MSZ uruchomiło na swoim portalu specjalną stronę adresowaną do importerów.

Są na niej zamieszczane i na bieżąco aktualizowane informacje o obowiązujących w 119 krajach ograniczeniach w eksporcie np. środków ochrony osobistej, włóknin i urządzeń do dekontaminacji. Na stronie uruchomiono również ważną zakładkę dot. logistyki dostaw z przydatnymi informacjami o możliwościach realizacji dostaw do Polski, w szczególności nt. oferty PLL LOT czy spółek kolejowych. – Jest to odpowiedź na jedno z najpoważniejszych wyzwań, z którymi borykają się obecnie nie tylko agencje rządowe, ale też prywatni importerzy – zauważył wiceminister Jabłoński.

Dzięki wysiłkom MSZ dotychczas pozyskano ponad 1400 ofert na dostawy wyrobów medycznych, materiałów do produkcji środków ochronnych i innych od około 400 firm z  49 krajów z całego świata. Udało się to zrealizować w bardzo krótkim czasie, co pozwoliło na uzupełnianie wyposażenia i sprzętu medycznego w polskich szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia, a co za tym idzie stopniową poprawę ich funkcjonowania.

Zainteresowane firmy i inne podmioty zapraszamy do zgłaszania swoich ofert do zamieszczenia na stronie, poprzez kontakt z nami pod adresem: anti-covid.offer@msz.gov.pl

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}