W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski w sprawie Gruzji

31.12.2024

Budynek MSZ . Na pierwszym planie zbliżenie na tabliczkę z napisem: Ministerstwo Spraw Zagranicznych .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

My, ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego, jesteśmy poważnie zaniepokojeni kryzysem politycznym, do którego doszło w Gruzji po wyborach parlamentarnych z 26 października oraz po decyzji partii Gruzińskie Marzenie o zamrożeniu procesu akcesji do UE. Przyczyną tego kryzysu jest kierunek polityczny obrany przez gruzińską partię rządzącą oraz odejście przez nią od ścieżki europejskiej.

Wielokrotnie wzywaliśmy władze Gruzji do zmiany tego kierunku i powrotu do integracji z UE poprzez stosowanie europejskich norm i wartości oraz wdrażanie reform.

Wyraźnie potępiamy akty przemocy przeciwko pokojowym demonstrantom, mediom i liderom opozycji, które miały miejsce w ostatnich tygodniach, oraz wzywamy władze Gruzji do odpowiedzialności za przestrzeganie praw człowieka i ochronę podstawowych wolności, w tym wolności zgromadzeń i wolności mediów. W najmocniejszych słowach potępiamy groźby kierowane do polityków.

Polityczny kierunek represji i oddalania się od demokracji, jaki obrała partia Gruzińskie Marzenie, doprowadził do pogorszenia się naszych relacji na szczeblu europejskim i krajowym oraz do ograniczenia naszego wsparcia dla władz Gruzji i współpracy z nimi.

W związku z tym wdrożymy decyzję UE o zniesieniu ruchu bezwizowego dla gruzińskich posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych oraz rozważymy dodatkowe środki na szczeblu unijnym i krajowym.

Raport końcowy OBWE/ODIHR na temat wyborów parlamentarnych w Gruzji z 26 października potwierdza nasze obawy dotyczące uczciwości procesu wyborczego, w tym powszechnych nieprawidłowości i niewłaściwych postępowań w odpowiedzi na zarzuty. Wybory nie zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami oczekiwanymi od kandydata do UE.

Wzywamy gruzińskie władze do zaangażowania się w krajowy dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu znalezienia wyjścia z obecnej sytuacji i przywrócenia zaufania publicznego do gruzińskiej demokracji. Wezwanie do wdrożenia zaleceń i standardów OBWE/ODIHR, w tym możliwości przeprowadzenia nowych wyborów, płynące ze strony części gruzińskiego społeczeństwa zasługuje na to, by władze podjęły szczery dialog ze wszystkimi siłami politycznymi i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Potwierdzamy naszą determinację we wspieraniu demokratycznych i europejskich aspiracji narodu gruzińskiego.

 

Annalena Baerbock
Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec

Jean-Noël Barrot
Minister Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej

Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

{"register":{"columns":[]}}