Wyrok Sądu Unii Europejskiej w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej
16.05.2019
Sąd Unii Europejskiej wydał wyrok w połączonych sprawach T-836/16 i T-624/17 Polska przeciw Komisji. Wyrok w całości uwzględnia stanowisko polskiego rządu i stwierdza nieważność zaskarżonych decyzji KE.
Sąd rozstrzygnął spór dotyczący zgodności z prawem Unii Europejskiej polskiego podatku od sprzedaży detalicznej (tzw. podatku od supermarketów). Podatek ten został wprowadzony ustawą z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej, a jego przedmiotem jest przychód uzyskany przez przedsiębiorców ze sprzedaży detalicznej dokonywanej na rzecz konsumentów. Ustawa określiła kwotę przychodu wolną od podatku oraz dwie progresywne stawki podatkowe.
W decyzji z dnia 30 czerwca 2017 r. Komisja Europejska uznała polski podatek za niezgodny z prawem UE przyjmując, że podatek ten prowadzi do przyznania pomocy państwa dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw.
Polska zaskarżyła do Sądu UE decyzję Komisji oraz poprzedzającą ją decyzję o wszczęciu postępowania i zarzuciła Komisji:
- błędną kwalifikację polskiego podatku jako pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE,
- naruszenie art. 13 ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 z dnia 13 lipca 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 108 TFUE oraz zasady proporcjonalności, poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, oraz
- wadliwe i niewystarczające uzasadnienia decyzji.
W wydanym dzisiaj wyroku Sąd potwierdził podniesione przez Polskę zarzuty, że Komisja naruszyła przy wydawaniu zaskarżonych decyzji prawo UE i stwierdził nieważność obu decyzji Komisji.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ