XII Międzynarodowy Dzień Demokracji
16.09.2019
Obchodzony 15 września Międzynarodowy Dzień Demokracji ma dla Polski szczególne znaczenie. Demokracja stanowi integralną część polskiego dziedzictwa a tradycje polskiego parlamentaryzmu, doświadczenie Solidarności oraz sukces pokojowej transformacji systemowej powodują, iż promocja demokracji i praw człowieka niezmiennie stanowią priorytety polskiej polityki zagranicznej.
Polskie działania na rzecz demokracji adresowane są bezpośrednio do społeczeństw wstępujących na drogę transformacji demokratycznej. Polska chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. W ten sposób wspieramy tworzenie i wzmacnianie fundamentów społeczeństwa demokratycznego wśród naszych zagranicznych partnerów. Działania takie podejmujemy zarówno w ramach współpracy dwustronnej, jak również na forum Unii Europejskiej, ONZ, Rady Europy, OBWE a także Wspólnoty Demokracji, organizacji, której Polska była współinicjatorem.
Trwałym elementem polskiej aktywności na rzecz promocji demokracji jest Warszawski Dialog na rzecz Demokracji, który 3 października 2019 roku odbędzie się już po raz ósmy. Ta coroczna konferencja stanowi skuteczną płaszczyznę wymiany doświadczeń przedstawicieli sektora pozarządowego, ekspertów akademickich oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych i rządów w sferze demokracji. W tym roku jej tematem przewodnim będzie wolność religii i wyznania. Prawo to jest istotnym filarem demokracji i jest ściśle powiązane z innymi swobodami obywatelskimi jak wolność słowa i wypowiedzi czy prawo do zgromadzeń i zrzeszania się. Z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień upamiętniający ofiary aktów przemocy na tle religijnym lub wyznaniowym. Po raz pierwszy obchodziliśmy ten dzień 22 sierpnia tego roku.
Wyrazem wsparcia przez Polskę działań na rzecz demokracji i praw człowieka jest przyznawanie nagrody Pro Dignitate Humana. Wśród jej laureatów w ostatnich latach są m.in. jazydzkie działaczki praw człowieka Nadia Murad i Farida Abbas, Ołeg Sencow, do niedawna więziony przez Rosję ukraiński reżyser, czy też dyrektor Human Rights Focus Pakistan, Naveed Walter.
***
Obchodzony 15 września każdego roku Międzynarodowy Dzień Demokracji został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 8 listopada 2007 r. Jego celem jest ochrona i promocja zasad demokratycznych wśród wszystkich państw i społeczeństw. W rezolucji wskazuje się także na uniwersalność zasad demokratycznych.