W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie Narady Ambasadorów 2022

24.06.2022

Bezprecedensowe i wielowymiarowe wyzwania wynikające z ataku Rosji na Ukrainę oraz pandemii COVID-19, konsekwencje dla ładu międzynarodowego oraz wnioski jakie polska dyplomacja musi wyciągnąć z tych kryzysów, były motywem przewodnim tegorocznej Narady Ambasadorów RP.

Minister Zbigniew Rau zainaugurował Naradę Ambasadorów 2022

Narada, która trwała od 20 do 24 czerwca 2022 r., jest cyklicznym, corocznym spotkaniem polskich dyplomatów. W tym roku zgromadziła ponad stu uczestników – ambasadorów, chargés d'affaires i stałych przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej przy organizacjach międzynarodowych. Gościem honorowym tegorocznej edycji był Minister Spraw Zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs, który przyjął zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua do podzielenia się z polskimi ambasadorami łotewskim spojrzeniem na kluczowe aspekty sytuacji międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wojny na Ukrainie.

Uczestnicy narady złożyli wizyty u Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz u Premiera Mateusza Morawieckiego. Przedmiotem rozmów były takie kwestie jak rola polskiej dyplomacji, priorytety polskiej polityki zagranicznej oraz aktualne wyzwania wynikające z bieżącej sytuacji międzynarodowej.

Otwierając Naradę Ambasadorów 2022, minister Zbigniew Rau podkreślił, że absolutnym priorytetem Polski jest niepodległa, w pełni suwerenna Ukraina, której społeczeństwo samodzielnie dokonuje wyborów politycznych, społecznych i gospodarczych. – „Państwa w ich wzajemnych stosunkach powinny powstrzymać się od groźby lub użycia siły przeciw integralności lub niepodległości politycznej jakiegokolwiek państwa” – powiedział minister Rau. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że w ostatnich miesiącach pokoju przed atakiem Rosji na Ukrainę „przestrzegaliśmy przed wojną, potępialiśmy ja jako środek osiągania politycznych celów,  mobilizowaliśmy opinię publiczną i polityczną aby zniechęcić Rosję do agresji”. Jak zauważył minister Rau, Polska wzmocniła swoją wiarygodność po wybuchu działań wojennych na pełną skalę. To właśnie Polska i Polacy udzielili Ukrainie, i ukraińskim uchodźcom pomocy o bezprecedensowej skali i charakterze. Jednocześnie Polska budowała koalicję chętnych na rzecz dozbrojenia Ukrainy oraz przyznania jej statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.   

Podczas spotkania ambasadorów RP z Premierem podkreślono, jak ważne są działania, których celem jest uświadamianie opinii publicznej i podtrzymywanie solidarności europejskiej.

Spotkanie polskich ambasadorów z Marszałek Sejmu RP dotyczyło aspektów dyplomacji parlamentarnej, w tym kwestii migracyjnych i pomocy uchodźcom z Ukrainy.

W cyklu spotkań w ramach obrad plenarnych podjęte zostały tematy z agendy politycznej w takich obszarach jak  bezpieczeństwo, Unia Europejska, polityka informacyjna, współpraca gospodarcza, humanitarna i rozwojowa, wyzwania konsularne oraz dyplomacja publiczna i polonijna. Ponadto, omawiano sprawy dotyczące dalszego rozwoju i profesjonalizacji polskiej służby zagranicznej. Uczestnicy narady podzielili się doświadczeniami funkcjonowania w poszczególnych krajach i organizacjach międzynarodowych, a także omówili kwestie mające kluczowe znaczenie dla polskiej racji stanu. W dyskusjach panelowych udział wzięli przedstawiciele ministerstw, urzędów centralnych, sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych. Podczas paneli, uczestnicy zaprezentowali doświadczenie, przykłady i opinie istotne dla polskiej dyplomacji w najbliższych miesiącach. Niezwykle istotnym punktem obrad Narady Ambasadorów RP była współpraca i synergia pomiędzy wymiarem dyplomatycznym a militarnym w realizacji celów polskiej polityki zagranicznej. Kwestia ta była głównym tematem wystąpienia gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Dla podkreślenia znaczenia polskiego wsparcia dla naszych ukraińskich przyjaciół, w przedostatnim dniu narady odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie, uroczysty koncert solidarności polsko-ukraińskiej w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej. W swoim wystąpieniu otwierającym to wydarzenie, Szef Służby Zagranicznej wskazał, że w ten sposób polska dyplomacja honoruje przyjaźń pomiędzy naszymi narodami. Zaznaczył również, że „Polska już od 2014 roku działała na rzecz wsparcia wszelkich inicjatyw politycznych, wojskowych, rozwojowych i wzmacniających Ukrainę”, a „po wybuchu działań militarnych na pełną skalę w 2022 roku Polska wypracowała szereg systemowych rozwiązań, aby obywatele Ukrainy mogli czuć się bezpiecznie i dobrze funkcjonować w naszym kraju”.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Foto: Sebastian Indra / MSZ

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}