Kupuj odpowiedzialnie, to prostsze niż myślisz!
Odpowiedzialne zakupy oznaczają przemyślane decyzje, a w efekcie mniejszą liczbę często zbędnych rzeczy. Zanim coś znajdzie się w naszym zakupowym koszyku, zastanówmy się, czy naprawdę tego potrzebujemy. Być może kolejny nieprzydatny zakup powiększy nie tylko nasze domowe zasoby, w konsekwencji zasili i tak już ogromną stertę śmieci zalegających na światowych wysypiskach.
Wydajemy za dużo. Kupujemy za dużo. A potem mnóstwo wyrzucamy. Tego zjawiska można uniknąć. Wystarczy, że będziemy się trzymać kilku bardzo prostych zasad, które pośrednio pozytywnie wpłyną na stan naszej planety, za to bezpośrednio będą skutkować naszymi sporymi oszczędnościami!
Planujmy zakupy
Zanim wybierzemy się do sklepu, koniecznie zróbmy listę niezbędnych rzeczy i konsekwentnie trzymajmy się jej przez cały czas pobytu w markecie. Nie ulegajmy promocjom ani kuszącym obniżkom typu 3za2. Zawsze przeanalizujmy na spokojnie czy na pewno wykorzystamy większą liczbę produktów. Nie kupujmy produktów, których nie lubimy – nawet duża promocja na krewetki nie będzie wystarczającym argumentem, jeśli wśród domowników nie ma amatorów owoców morza. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych zapasów, a także ograniczymy marnotrawstwo w postaci wyrzucania tych niezużytych.
Używajmy wielorazowych toreb na zakupy
Woreczki na warzywa i owoce możemy uszyć ze starej firanki, na chleb - ze starego lnianego obrusu, a jeśli nie lubimy tworzyć takich rzeczy sami, kupmy gotowe produkty przygotowane z odpadków krawieckich, na przykład w dużych szwalniach lub u prywatnej krawcowej. W sieci można znaleźć wielu twórców oferujących takie produkty, które są wykonane ręcznie – kupując taką torbę, wspieramy lokalnego artystę i otrzymujemy przedmiot jedyny w swoim rodzaju.
Nie zapomnijmy zabrać na zakupy materiałowej torby. Ważne jednak, by konsekwentnie używać jednej i tej samej przez dłuższy czas. O plastikowych jednorazowych torebkach najlepiej zapomnieć raz na zawsze.
Kupujmy lokalne i sezonowe produkty
Znacznie łatwiej przyczynić się do poprawy stanu środowiska, wybierając lokalne i sezonowe produkty spożywcze. Transport egzotycznych owoców i warzyw jest obarczony produkcją ogromnych ilości spalin i zanieczyszczeń. Wybierając regionalne wyroby, do minimum skracamy łańcuch dostaw, czyli drogę od produkcji do naszego domu. Tym samym wspieramy polskich producentów.
Wybierajmy ekologiczne i/lub recyklingowane materiały
Przywiązujmy wagę do tego, z czego wykonana jest odzież i obuwie, które planujemy kupić. Częściej decydujmy się na bawełnę organiczną, tencel (lyocell), len, econyl, a także buty z podeszwą z naturalnego kauczuku lub egzemplarze wykonane z ekoskóry. Zwracajmy uwagę na certyfikaty takie jak GOTS (Global Organic Textiles Standard). To gwarancja, że producentowi nie są obojętne kwestie społeczne oraz środowiskowe.
Wybierajmy produkty ekologiczne
Istnieje wiele oznaczeń, które definiują produkty jako ekologiczne (w tym Certyfikat Ekologiczny PCBiC, EU Ecolabel, Ecocert, GOTS, MSC, FSC i wiele innych). Analiza procesów biznesowych pod tym kątem rozpoczyna się już na etapie pozyskiwania surowców poprzez warunki pracy, aż po transparentne informowanie klientów o składzie produktu czy rodzaju zastosowanego opakowania. Tego typu działania są wspierane złożonym systemem certyfikacji, który informuje czy dane wyroby są produkowane w określonych reżimach prośrodowiskowych. Sięgajmy zatem po oznakowane produkty, które powstały z poszanowaniem środowiska i ludzkiej pracy.
Warto zwrócić uwagę na oznaczenie Cruelty Free, mogą posiadać je wegańskie kosmetyki i chemia gospodarcza. Dzięki temu zyskujemy pewność, że to, co kupujemy, na żadnym etapie produkcji nie było testowane na zwierzętach.
Zwracajmy uwagę na opakowania
Kupujmy rzeczy zapakowane w materiały, które są biodegradowalne (znajdziemy nawet takie worki na śmieci czy na psie odchody) lub mogą być poddane recyklingowi (szkło, papier, metal), zwrotne (butelki), napełnione powtórnie lub też same zostały wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Po wykorzystaniu opakowania segregujmy zgodnie z ich przeznaczeniem.
Zrezygnujmy z wody butelkowanej
Zamiast płacić za wodę w jednorazowych plastikowych butelkach, wybierzmy wielorazowe butelki na wodę (szklane, metalowe, z tworzywa) z wymiennym filtrem organicznym, który poprawia smak nalanej do nich wody z kranu. W ten sposób nie szkodzimy środowisku, a w dodatku sporo oszczędzamy.
Nie napędzajmy popytu na nowe produkty
Jako świadomi konsumenci możemy także korzystać z alternatyw, które gwarantują nam wszelkiego rodzaju wypożyczalnie albo miejsca wymiany przedmiotów. Korzystajmy z bibliotek, możemy także kupować rzeczy używane. Mogą to być nie tylko ubrania, ale też meble czy sprzęty elektroniczne. Dokonując zakupu fabrycznie nowego produktu, zwracajmy natomiast uwagę na to, skąd pochodzi i czy podczas produkcji przedsiębiorca uwzględnia kwestie środowiskowe oraz społeczne.
Nie ulega wątpliwości, że takie informacje często trudno znaleźć, ale z pewnością pomagają certyfikaty, na przykład sygnowane hasłem Fairtrade - zrównoważony handel. To bardzo ważne, aby swoimi wyborami konsumenckimi wspierać producentów, którzy przestrzegają praw człowieka i w najlepszy możliwy sposób ograniczają swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.